Urychlovač Van de Graaff – laditelný zdroj monoenergetických neutronů a lehkých iontů
Cíle projektu
Výzkumná infrastruktura (dále jen „VI“) Urychlovač Van de Graaff HV2500 (dále jen „VdG“) poskytuje lehké ionty (p, d, 4He) s energií v rozsahu 0,2 až 2,5 MeV a mono-energické rychlé neutrony s laditelnou energií ve vybraných oblastech mezi 30 keV až 19 MeV. VI se využívá pro základní i aplikovaný multidisciplinární výzkum v subatomární fyzice, fyzice materiálů a kosmickém výzkumu. Na VdG se přitom modernizují nainstalovaná zařízení (např. pro produkci svazku polarizovaných značených neutronů a jejich interakci s polarizovaným terčem, metody RBS a PIXE pro materiálové povrchové analýzy) a také budují nové experimenty (nízkoenergetické jaderné reakce pro fúzi a astrofyzikální výzkum). Experimenty jsou realizovány ve spolupráci s týmy z ČR a ze zahraničí. Neutronové zdroje a přidružené experimenty na VdG jsou ojedinělé v ČR a ve střední Evropě. Jedná se též o jediný urychlovač částic provozovaný na českých vysokých školách. Studenti, mladí odbornici a české týmy jsou zapojováni do hodnotné fyzikálního výzkumu (jaderné reakce pro fúzi a astrofyzikální studium, spinová fyzika se svazkem značených polarizovaných neutronů a polarizovaným terčem). VI umožňuje tuzemským týmům vyvíjet metodiky, vyzkoušet a kalibrovat prototypy přístrojů a připravovat vlastní experimenty na domácím pracovišti před vysláním do zahraničí, jako jsou základní fyzikální experimenty ATLAS a MoEDAL na LHC v CERN. VdG existuje jako VI od roku 2010, přičemž slouží i dalším VI (LSM pro např. testování scintilačních detektorů). Od roku 2011 je VdG VI vybudována jako referenční pracoviště ESA pro testování a kalibrace neutronově citlivých součástek a detektorů. Od roku 2014 je VI VdG zařazena v IAEA Vídeň mezi odborná školicí zařízení (kategorie urychlovače částic nízko-energetické, zdroje neutronů).
Klíčová slova
particle acceleratorneutronsastrophysicsnuclear analytical methods
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Program
Projekty velkých výzkumných infrastruktur
Veřejná soutěž
—
Hlavní účastníci
České vysoké učení technické v Praze / Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT
Druh soutěže
VL - Schváleno vládou
Číslo smlouvy
MSMT-1000/2016
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Van de Graaff Accelerator - A Source of Tunable Monoenergetic Neutrons and Light Ions
Anotace anglicky
The research infrastructure (hereafter "RI") Van de Graaff accelerator HV 2500 (hereinafter "VdG ') provides light ions (p, d, 4He) in the range 0.2 to 2.5 MeV and mono-energetic fast neutrons with tunable energy in selected ranges from 30 keV to 19 MeV. The VI serves basic and applied multidisciplinary research in subatomic physics, materials physics and space research. Gradual upgrade and modernization are done of the installed instrumentation (e.g. facility for production of tagged and polarized neutrons and the associated polarized target experiment, RBS and PIXE methods for material surface analysis) while also new experiments are built (low energy nuclear reactions for fusion and astrophysics research). Experiments are carried out in collaboration with teams from the Czech Republic and abroad. The neutron sources and the associated experiments at the VdG are unique in the Czech Republic and Central Europe. The RI is also the only particle accelerator operated at Czech universities. Students, young researchers and Czech teams are involved in the valuable physics research (nuclear fusion for fusion and astrophysical studies, spin physics with a tagged polarized neutrons and frozen polarized target). The VI allows domestic teams to develop complete methodology, test and calibrate instrumentation and prototypes and prepare their own experiments at home before deployment abroad such as physics experiments ATLAS and MoEDAL at the LHC at CERN. The VdG VI exists as from 2010, it serves other VI (LSM e.g. for testing scintillation detectors). Since 2011, the VdG VI is built as a reference facility for ESA for testing and calibration of neutron-sensitive components and detectors. Since 2014, the VI VdG is included at the IAEA Vienna among specialized training facilities (low-energy particle accelerator, neutron sources).
Vědní obory
Kategorie VaV
IF - Infrastruktura výzkumu, vývoje a inovací
CEP - hlavní obor
BG - Jaderná, atomová a molekulová fyzika, urychlovače
CEP - vedlejší obor
JV - Kosmické technologie
CEP - další vedlejší obor
—
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)10304 - Nuclear physics
20304 - Aerospace engineering
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
V - Vynikající výsledky projektu (s mezinárodním významem atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Ve sledovaném období bylo dosaženo prakticky úplného naplnění plánu, schváleného vládou v návrhu VVI. VVI byla po celé období využívána vědeckými a akademickými pracovišti, a to jak tuzemskými, tak zahraničními. V malé míře byla VVI využita i komerčními organizacemi (Siemens). Z jednotlivých výzkumných projektů vznikla celá řada publikací a funkčních vzorů. Co se týká finančních prostředků, za celou dobu řešení k žádným změnám oproti plánu nedošlo. Prostředky byly vyčerpány efektivně a v plné výši.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2016
Ukončení řešení
31. 12. 2019
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
15. 2. 2019
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP20-MSM-LM-U/03:1
Datum dodání záznamu
25. 6. 2020
Finance
Celkové uznané náklady
15 201 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
15 201 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
15 201 tis. Kč
Statní podpora
15 201 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
CEP
BG - Jaderná, atomová a molekulová fyzika, urychlovače
Doba řešení
01. 01. 2016 - 31. 12. 2019