Evropský spalační zdroj - účast České republiky
Cíle projektu
ESS (European Spallation Source) je panevropskou multidisciplinární výzkumnou infrastrukturou budovanou v Lundu ve Švédsku. Jejím základem bude světově nejvýkonnější spalační neutronový zdroj produkující intenzivní svazky neutronů pro řadu experimentálních zařízení ke studiu struktury a dynamiky hmoty na velmi široké škále prostorového rozlišení a energií. Cílem projektu je realizace in-kind příspěvku České republiky k výstavbě této infrastruktury, konkrétně vybudování části difraktometru pro materiálový výzkum BEER (Beamline for European Materials Engineering Research), který je zaměřený na výzkum pokročilých materiálů pro široké pole aplikací, a také dodávka technologií pro neutronový zdroj v podobě částí chlazení terčové stanice. Účastí v ESS získá česká výzkumná komunita přístup ke všem experimentálním zařízením ESS, který uživatelům umožní provádět na excelentní úrovni základní i aplikovaný výzkum s v široké škále oblastí, zahrnujících fyziku kondenzovaných látek, chemii, biologii, medicínu, výzkum pro energetiku, strojírenské materiály, geologické vědy, ale i archeologii a záchranu kulturního dědictví. Výstavba difraktometru je rozvržena na období 2016–2022. V průběhu tohoto projektu, tedy do konce roku 2022, bude difraktometr dokončen a instalován v experimentální hale ESS. První vědecké experimenty na tomto zařízení se očekávají po spuštění zdroje neutronů a postupném navýšení jeho výkonu v roce 2023.
Klíčová slova
neutron diffractionmaterials engineeringresidual stressesdeformation of the materialphase transfromationslife of materialsneutron imaging methodsneutron scattering
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Program
Projekty velkých výzkumných infrastruktur
Veřejná soutěž
—
Hlavní účastníci
Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.
Druh soutěže
VL - Schváleno vládou
Číslo smlouvy
MSMT-33353/2019-10
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
European Spallation Source - participation of the Czech Republic
Anotace anglicky
ESS (European Spallation Source) is a pan-European multi-disciplinary research infrastructure under construction in Lund (Sweden). It will be based on the world’s most powerful spallation neutron source, producing intense neutron beams for a large array of instruments for studies of structure and dynamics of matter over very broad range of size scales and energies. The main goal of this project is the realisation of Czech in-kind contribution to the construction of this infrastructure. In particular, this contribution includes construction of one part the neutron diffractometer called “Beamline for European Materials Engineering Research”, addressing the needs of the future research of advanced materials for a broad area of applications, and also delivery of technologies for the neutron source, namely components for the target station cooling. The participation in ESS will provide Czech scientists with an access to all ESS instruments, allowing to carry out cutting-edge fundamental and applied research in various areas, such as condensed matter physics, chemistry, biology, energy research, engineering materials, geosciences, archaeology and heritage conservation. The construction schedule of the diffractometer is planned for 2016-2022. In the course of this project, i.e. until the end of 2022, the diffractometer will be completed and installed in the ESS experimental hall. First scientific experiments on this instrument are expected after the start of the neutron source and gradual increase of its power in 2023.
Vědní obory
Kategorie VaV
IF - Infrastruktura výzkumu, vývoje a inovací
OECD FORD - hlavní obor
20501 - Materials engineering
OECD FORD - vedlejší obor
10302 - Condensed matter physics (including formerly solid state physics, supercond.)
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)BM - Fyzika pevných látek a magnetismus
JG - Hutnictví, kovové materiály
JP - Průmyslové procesy a zpracování
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
V - Vynikající výsledky projektu (s mezinárodním významem atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Velká výzkumná infrastruktura zajišťovala účast ČR v přípravné a konstrukční fázi mezinárodní infrastruktury, v pracích postupovala v souladu se zadáním projektu a dle aktuálního vývoje mezinárodního projektu.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2020
Ukončení řešení
31. 12. 2022
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
20. 4. 2022
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP23-MSM-LM-U
Datum dodání záznamu
30. 6. 2023
Finance
Celkové uznané náklady
30 623 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
30 623 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
30 623 tis. Kč
Statní podpora
30 623 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
OECD FORD
Materials engineering
Doba řešení
01. 01. 2020 - 31. 12. 2022