Archeogenetická studie lidských populací pevninské Jihovýchodní Asie
Cíle projektu
1. Naším prvním cílem je vystopovat a časově zařadit rozšíření indického genetického mísení na pevnině jihovýchodní Asie, a to s použitím nově osekvenovaných starobylých i moderních lidských vzorků. Indické mísení se doposud nikdy nenašlo ve starobylých vzorcích z jihovýchodní Asie, ačkoliv toto mísení je všudypřítomné u některých vybraných současných populací. Radiokarbonová data starobylých vzorků s indickým mísením budou srovnána se známými daty značícími příchod indické kultury do této oblasti. Očekáváme, že se nám podaří najít mísení s Indy ve vzorcích, které jsou mladší než 2000 let před současností, navíc z lokalit, které jsou blízké starobylým městům v rámci Indianizovaných států Funan, Čampa, a Dvaravati. 2. Dalším cílem je vystopovat a časově zařadit migrantské vlny, které dorazily do pevninské jihovýchodní Asie po době bronzové, a obzvláště pak zmapovat a datovat příchod tajsko-kadajsky mluvících populací, a to s použitím nově osekvenovaných starobylých lidských vzorků. Tajsko-kadajsky mluvící populace migrovaly do této oblasti v určitém období před 13. stoletím našeho letopočtu, mnohem později než austroasijsky mluvící skupiny, nicméně tajsko-kadajské jazyky se rozšířily napříč Thajskem i Laosem a povětšinou nahradily lokální austroasijské jazyky. Obecným cílem projektu tedy bude zjistit, zdali rozšíření obou – indických a tajsko-kadajských – kulturních a jazykových vlivů bylo doprovázeno masivními pohyby lidí.
Klíčová slova
archaeogeneticsarchaeologyancient DNAgenome sequencingSoutheast AsiaTai-Kadai language family
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Program
INTER-EXCELLENCE
Veřejná soutěž
INTER-EXCELLENCE 10 (SMSM2018LTA02)
Hlavní účastníci
Ostravská univerzita / Přírodovědecká fakulta
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
MSMT-39022/2018
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Archaeogenetic Study of Human Populations in Mainland Southeast Asia
Anotace anglicky
Our first goal is to trace and date the spread of Indian genetic admixture in Mainland Southeast Asia, using newly sequenced ancient and modern human samples. Indian admixture has never been detected before in ancient samples from Southeast Asia, even though it is ubiquitous in some present-day populations. Radiocarbon dates for ancient samples with Indian admixture will be compared to known dates of arrival of Indian culture to the region. We expect to find Indian admixture in samples which are more recent than 2000 years before present and from locations which are close to ancient cities within the Funan, Champa, and Dvaravati Indianised states. Another goal is to trace and date migration waves that arrived in Mainland Southeast Asia after the bronze Age period, especially to map and date the arrival of Tai-Kadai-speaking populations using newly sequenced ancient samples. Tai-Kadai-speaking populations migrated to the region at some date before the 13th c. CE, probably much later than Austroasiatic speakers, but Tai-Kadai languages spread widely across Thailand and Laos and mostly replaced local Austroasiatic languages. A general goal is to find out whether the spread of both the Indian and Tai-Kadai cultural and linguistic influence was accompanied by substantial movements of people
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
OECD FORD - hlavní obor
10603 - Genetics and heredity (medical genetics to be 3)
OECD FORD - vedlejší obor
10700 - Other natural sciences
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)EB - Genetika a molekulární biologie
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
V - Vynikající výsledky projektu (s mezinárodním významem atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Generovali jsme genomická data pro 10 etnických skupin z Thajska a pro 38 starověkých jedinců z jihovýchodní Asie (JVA). Mapovali jsme indickou příměs v moderních skupinách regionu, poprvé jsme zaznamenali indickou příměs u starověkého jedince z JVA, který žil v 1.-3. stol. n. l., napravili rozšířené problémy s inferencí modelů grafů mísení a ukázali, že publikovaný model genetické kontinuity mezi thajskými a austroasijskými mluvčími neodpovídá datům.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2019
Ukončení řešení
30. 6. 2022
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
1. 3. 2022
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP23-MSM-LT-U
Datum dodání záznamu
30. 6. 2023
Finance
Celkové uznané náklady
3 301 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
3 301 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
3 301 tis. Kč
Statní podpora
3 301 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
OECD FORD
Genetics and heredity (medical genetics to be 3)
Doba řešení
01. 01. 2019 - 30. 06. 2022