Trajektorie kvality života seniorů v počáteční fázi demence
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo zdravotnictví
Program
Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2015 - 2023
Veřejná soutěž
Zdravotnický AV 2 (SMZ0201601)
Hlavní účastníci
Univerzita Palackého v Olomouci / Fakulta zdravotnických věd
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
16-28628A
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Trajectories of quality of life by the elderly in early phase of dementia
Anotace anglicky
Maintaining of improving the quality of life amongst the elderly with early phase dementia (EwD) is nowadays one of the key aims of health care services. When investigating the quality of life trajectories, it is necessary to examine contributing factors. The aim of the project is to ascertain the profile of quality of life trajectory amongst Czech EwD and to identify the most important factors affecting it. The results will be compared to the results from the elderly without dementia. A quantitative approach, longitudinal prospected design utilising a battery of questionnaires in the Czech language will be used. At the same time, translation and validation of the Czech version of QOL-AD and PDI will be carried out. The group of respondents will include EwD and elderly without dementia living in home environment. Knowledge of the quality of life trajectory and the factors involved will enable interventions to maintain or improve the quality of life of the elderly with early-stage dementia in home environment in future.
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
CEP - hlavní obor
FQ - Veřejné zdravotnictví, sociální lékařství
CEP - vedlejší obor
—
CEP - další vedlejší obor
—
OECD FORD - odpovídající obory <br>(dle <a href="http://www.vyzkum.cz/storage/att/E6EF7938F0E854BAE520AC119FB22E8D/Prevodnik_oboru_Frascati.pdf">převodníku</a>)
—
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
V - Vynikající výsledky projektu (s mezinárodním významem atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Odborný přínos projektu je významný zejména pro poskytovatele zdravotních služeb (ekonomický a společenský přínos) a také pro oblast vzdělávání a další výzkumy. Nejvýznamnějším výsledkem projektu je v ČR ověřený a validovaný hodnotící nástroje PDI (dotazník důstojnosti pacienta), který byl připraven pro využití v klinické praxi. Od r. 2020 je PDI zařazen v souboru standardizovaných hodnotících nástrojů FN Olomouc pro zdravotní výkon „Evaluace stavu pacienta s ohledem na geriatrické syndromy (č. 16032 Číselníku výkonů dle VZP). Zařazení screeningového nástroje PDI do řízené dokumentace zdravotnických zařízení umožní kontrolu efektivity preventivních a intervenčních opatření pro snížení rizikových faktorů v souvislosti s psycho-socio-existenciálním komfortem pacientů v průběhu hospitalizace a v ambulantní péči, což bude přínosem pro pacienty v počátečním stádiu demence (subjektivně vnímaná kvalita života) a také ekonomický přínos pro zdravotnická zařízení. Dalším přínosem projektu je vlo
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 4. 2016
Ukončení řešení
31. 12. 2019
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
28. 6. 2018
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP20-MZ0-NV-U/03:1
Datum dodání záznamu
1. 7. 2020
Finance
Celkové uznané náklady
7 533 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
7 533 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč