Bezkontaktní monitorování a časoprostorové modelování variability vybraných diferenciačních vlastností půdy
Cíle projektu
Cílem projektu je aplikace pokročilých geoinformačních technologií ve výzkumu variability diferenciačních půdních vlastností a jejich dynamiky. Dosud nezkoumané možnosti analýzy variability diferenciačních půdních vlastností vybraných krajinných struktur pomocí geoinformačních technologií (GIT) otvírají prostor pro zcela nové přístupy. Modelování časo-prostorové proměnlivosti diferenciačních půdních vlastností (zejména aminokyselin) v závislosti na změně vegetačních, hydrologických, klimatických a dalších podmínek stanoviště jednotlivých typů ekosystémů povede ke stanovení míry korelací mezi změnou edafických a vegetačních vlastností krajiny. To umožní stanovení vhodných efektivních – časově a ekonomicky méně náročných - metod předpovědi prostorové variability. Dílčími výzkumnými směry je testovat nové přístupy ke sběru dat s využitím obrazových technik v oblasti multispektrálního snímání, využití bezdrátových senzorových sítí (AWSN) se zapojením umělé inteligence (neuronové sítě, znalostní báze...). Projekt je v souladu s indikátory národních priorit orientovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti zvýšení úrovně výzkumu zaměřeného na fyzikálně chemické, chemické a biochemické vlastnosti půd vedoucí k výraznému zlepšení možností opakované inventarizaci obsahu organické hmoty v půdách různých typů ekosystémů pomocí rychlých, nedestruktivních a objektivně opakovatelných metod
Klíčová slova
modelingmonitoringrepeatabilityorganic mattervariabilitysensor
Veřejná podpora
Poskytovatel
Technologická agentura ČR
Program
Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje ALFA
Veřejná soutěž
ALFA 4 (STA02014TA04)
Hlavní účastníci
Univerzita Palackého v Olomouci / Přírodovědecká fakulta
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
2014TA04020888
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Contactless monitoring and spatio-temporally modelling variability of selected differing soil characteristics
Anotace anglicky
The project is focused on research of heterogeneity of differing soil characteristics and their dynamics. The unique properties of soil give us a chance to study the relation between the vegetation component of landscape units and soil, with orientation on ecotones and their modelling in the environment of GIS. The so far uninvestigated possibility to qualify and quantify the heterogeneity of differing soil characteristics in landscape structures with the use of geoinformation technologies opens the space for totally new approaches and results. Modelling of the distribution of differing soil characteristics in relation to the change of vegetation, hydrological, climatic or other conditions of a site will lead to determination of the correlation rate between the changes of edaphic and vegetation properties of a landscape. This will enable selection of suitable effective – less time-demanding and cheaper – methods of spatial heterogeneity prediction. Partial research objectives are to search for and to test some new approaches to data collection with the application of imaging techniques and sensor networks involving artificial intelligence (neural networks, knowledge bases etc.). The integration of Geographic Information Systems and Artificial Neural Networks offers a mechanism to lower the cost of analysis of landscape characteristic by reducing the amount of time spent interpreting data.
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
CEP - hlavní obor
DF - Pedologie
CEP - vedlejší obor
DE - Zemský magnetismus, geodesie, geografie
CEP - další vedlejší obor
IN - Informatika
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
10508 - Physical geography
40104 - Soil science
50701 - Cultural and economic geography
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
V řešeném projektu bylo realizováno inovativní řešení výzkumu diferenciačních půdních vlastností pokročilými geoinformačními technologiemi s využitím multispektrálních senzorů a nasazením senzorových sítí s uplatněním v rozhodovacích procesech změn využití krajiny a půdního fondu. Plánovaných cílů a výsledků projektu bylo zcela dosaženo
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2015
Ukončení řešení
31. 12. 2017
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
28. 2. 2017
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Systémové označení dodávky dat
CEP18-TA0-TA-U/15:1
Datum dodání záznamu
5. 11. 2018
Finance
Celkové uznané náklady
13 544 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
8 783 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
4 761 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
13 544 tis. Kč
Statní podpora
8 783 tis. Kč
64%
Poskytovatel
Technologická agentura ČR
CEP
DF - Pedologie
Doba řešení
01. 01. 2015 - 31. 12. 2017