Centrum kompetence efektivní a ekologické těžby nerostných surovin
Cíle projektu
Hlavním cílem projektu je revize zásob vybraných neenergetických surovin, které se řadí mezi kritické komodity EU, včetně vytipováni vhodných ložisek nerostných surovin a návrhu efektivní a environmentálně šetrného způsobu jejich těžby a úpravy. Z toho vyplývají jednotlivé dílčí cíle pracovních balíčků: WP2 Potencionální zdroje v ČR Sestavit pasporty perspektivních lokalit z hlediska obsahu kritických surovin. Navrhnout další postup aplikovaného výzkumu u vybraných lokalit. Sestavení speciálních surovinových map. WP3 Mineralogicko-geochemická charakteristika perspektivních zdrojů Vymezení užitkových složek, jejich mineralogicko-fyzikálních parametrů a škodlivin pro extrakci v ložiskových objektech. Návrh zásad geochemicko-mineralogického monitoringu v územích postižených těžbou. Upřesněné metalo/minerogenetické mapy jako výstupy GIS. WP4 Prostorové modelování ložisek nerostných surovin Převedení vybraných ložisek do digitálních modelů s pomocí vhodných matematických postupů na základě studia a přehodnocení dat z archivních materiálů. WP5 Legislativní a environmentální vymezení dostupnosti nerostných surovin Analýza stávajících právních norem vztahující se k těžbě a úpravě nerostných surovin. Posouzení lokalit vytipovaných ložisek nerostných surovin s ohledem na životní prostředí. Posouzení vlivu těžby a úpravy nerostných surovin na životní prostředí. WP6 Analýza báňskotechnických podmínek dostupnosti vybraných ložisek nerostných surovin Návrh vhodné dobývací metody pro hlubinné/povrchové dobývání vytipovaných ložisek. Návrh přetěžování a využití stávajících vhodných odvalů a odkališť. WP7 Technologie úpravy nerostných surovin a odpadů Návrh optimální technologie úpravy a získávání užitkových složek. Projekt optimalizované technologické linky. WP8 Ekonomika ložisek nerostných surovin Ekonomické zdůvodnění významu ložisek konkrétních nerostných komodit pro ČR.
Klíčová slova
mineralsmineral deposits, mining and use of mineralsmineralogical and geological characteristics of resourcespotential resourcesspatial modelling of depositsmineral processingEU critical commodities
Veřejná podpora
Poskytovatel
Technologická agentura ČR
Program
Centra kompetence
Veřejná soutěž
Centra kompetence 2 (STA02014CK)
Hlavní účastníci
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava / Hornicko-geologická fakulta
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
ZP4
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Competence Centre for Effective and Ecological Mining of Mineral Resources
Anotace anglicky
The main objective is a review of reserves of selected non-energy minerals belonging to EU critical commodities, including selection of suitable mineral resources and proposal for effective and environment-friendly mining and processing. From this, WP sub-objectives follow: WP2 Potential resources in ČR To create data sheets for perspective localities in terms of contents of critical raw materials. To propose next course of action in applied research in a case of selected localities. To make special maps of raw materials. WP3 Mineralogical and geochemical characteristics of perspective resources Determination of useful components, their mineralogical and physical parameters and harmful substances for extraction in deposit objects. Proposal for principles of geochemical and mineralogical monitoring in mining-affected areas. More precise metallo/minerogenetic maps as GIS outputs. WP4 Spatial modelling of mineral deposits Conversion of selected deposits to digital models by suitable mathematical procedures based on study and revaluation of data from archive materials. WP5 Legislative and environmental determination of mineral availability Analysis of valid legal standards related to mineral mining and processing. Assessment of localities of selected mineral deposits with regard to the environment. Assessment of environmental impact of mineral mining and processing. WP6 Analysis of mining and technical conditions of selected mineral deposit availability Proposal for a suitable mining method for underground/surface mining of selected deposits. Proposal for re-mining and use of existing suitable mining waste dumps and ponds. WP7 Mineral and waste processing technologies Proposal for an optimal technology for processing and obtaining useful components. Project for an optimized technological line. WP8 Economics of mineral deposits Economic justification of importance of deposits of specific minerals to ČR.
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
CEP - hlavní obor
DH - Báňský průmysl včetně těžby a zpracování uhlí
CEP - vedlejší obor
DB - Geologie a mineralogie
CEP - další vedlejší obor
DD - Geochemie
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)10504 - Mineralogy
10505 - Geology
10506 - Paleontology
20701 - Environmental and geological engineering, geotechnics
20702 - Petroleum engineering (fuel, oils)
20703 - Mining and mineral processing
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
V - Vynikající výsledky projektu (s mezinárodním významem atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Oponentní komise konstatuje, že projekt uspěl s vynikajícími výsledky, zejména v oblastech řešených v pracovních balíčcích 2, 4 a 7. Řešení projektu zahrnovalo celou škálu různých problematik a postihovalo problematiku výhledu současně potřebných nerostných komodit v ČR i EU. Je zpracován uceleně, zodpovědně a odpovídá současným trendům výzkumu a vývoje v této technické oblasti. Výsledky projektu jsou hodnotné a zajisté budou přínosem pro budoucí rozhodování o využití nerostného potenciálu České republiky.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2014
Ukončení řešení
31. 12. 2019
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
28. 2. 2019
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Systémové označení dodávky dat
CEP20-TA0-TE-U/05:1
Datum dodání záznamu
7. 9. 2020
Finance
Celkové uznané náklady
229 024 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
155 750 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
73 275 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
229 024 tis. Kč
Statní podpora
155 750 tis. Kč
68%
Poskytovatel
Technologická agentura ČR
CEP
DH - Báňský průmysl včetně těžby a zpracování uhlí
Doba řešení
01. 01. 2014 - 31. 12. 2019