Kontejnerový systém pro bezpečnou manipulaci, skladování a přepravu CBRN materiálů
Cíle projektu
Jedním z hlavních problémů při řešení nálezu vysoce nebezpečné látky je zejména její bezpečná manipulace, uložení a přeprava na místo bezpečného uložení, neboť v současné době neexistuje v rámci IZS vhodné zařízení. Cílem návrhu projektu je tedy vývoj a konstrukce kontejnerového systému pro bezpečnou manipulaci, uložení a přepravu velmi nebezp. látek („CBRN kontejner“). Námět tohoto projektu vychází z potřeb IZS zejména v návaznosti na katalog typových činností IZS: STČ 01/IZS Špinavá bomba a STČ 05/IZS Nález předmětu s podezřením na přítomnost B-agens nebo toxinů. Vyvíjený kontejnerový systém bude konstruován jako chem. odolný a bude utěsněn proti úniku par kapalných a plynných chemikálií do životního prostředí. Kontejner bude vybaven interním systémem pro monitorování prostředí, který umožní sledování fyzikálně-chemických vlastností přepravovaného materiálu v reálném čase pro zasahující personál. Dále bude kontejner vybaven inertizačním systémem pro vnitřní prostor. Kontejner bude konstruován jako podtlakový s filtro-ventilační jednotkou. Vnitřní prostor bude opatřen unikátním nátěrem s odolností proti agresivním chemikáliím a proti bojovým otravným látkám. Uvnitř budou umístěny boxy se spec. odolnostmi vůči chem., biolog. a radioakt. agens. Kontejner bude konstruován jako energeticky autonomní. Hlavním cílem projektu je konstrukce prototypu CBRN kontejner. systému chráněného užitným vzorem, který bude využíván při havarijních situacích či v případě terorist. útoku. Poloprovozní testy vyvinutého prototypu proběhnou formou cvičení za účasti HZS Letiště Praha a HZS ČR. CBRN kontejner bude vyvíjen v souladu s požadavky HZS Letiště Praha a složkami IZS a bude primárně určen pro zvládání situací spojených s teroristickým útokem nebo s nálezem CBRN agens s cílem efektivně realizovat opatření na ochranu obyvatelstva. Očekávané výstupy projektu zlepší kvalitu služeb poskytovaných složkami IZS. CBRN kontejner bude kompatibilní s technikou HZS ČR.
Klíčová slova
CBRN agentschemical weaponbiologocal agentsradioactive agentscontaminationcritical infrastructureprotection of the population
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo vnitra
Program
Bezpečnostní výzkum České republiky 2015-2022
Veřejná soutěž
Bezpečnostní výzkum České republiky 3 (SMV02018BV003)
Hlavní účastníci
DEKONTA, a.s.
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
VI20192021115
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Container system for the safe handling, storage and transport of CBRN materials
Anotace anglicky
The project is focused on industrial research of technologies for the safe handling, storage and transport of CBRN substances abused in critical infrastructure (e.g. Prague Airport). The project's solution is focused on the development of the container system and the associated standard operating procedure for dealing with CBRN agents during interventions of IZS in cases of terrorism, as a result of an accident or the presence of infected individuals, to improve the protection of the population.
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
OECD FORD - hlavní obor
20104 - Transport engineering
OECD FORD - vedlejší obor
20401 - Chemical engineering (plants, products)
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)CI - Průmyslová chemie a chemické inženýrství
JO - Pozemní dopravní systémy a zařízení
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Cíle, stanovené v návrhu projektu, byly splněny. Hlavní výsledky projektu byly dosaženy. Všechny výsledky mají přímou vazbu k cílům projektu a vznikly během řešení projektu.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 7. 2019
Ukončení řešení
31. 12. 2021
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
10. 7. 2019
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Systémové označení dodávky dat
CEP22-MV0-VI-U
Datum dodání záznamu
9. 6. 2022
Finance
Celkové uznané náklady
18 249 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
15 559 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
2 690 tis. Kč
Uznané náklady
18 249 tis. Kč
Statní podpora
15 559 tis. Kč
0%
Poskytovatel
Ministerstvo vnitra
OECD FORD
Transport engineering
Doba řešení
01. 07. 2019 - 31. 12. 2021