Vytvoření česko-irské projektové iniciativy pro řešení problémů biologické bezpečnosti státu
Cíle projektu
Hlavním cílem projektu je vytvořit mezinárodní pracovní tým expertů z oblasti bezpečnostního výzkumu cíleného na problematiku biologických krizí, včetně lokálních epidemií i pandemií a cílenou ochranu proti biologickým agens. Realizace projektu by měla umožnit objektivizaci výzkumných a projektových záměrů na základě konfrontace s názory zahraničních expertů na danou problematiku a vytvořit personální bázi pro tvorbu budoucích společných výzkumných projektů se zahraničním partnerem, s využitím jeho technologických, personálních a informačních zdrojů a schopných obstát v mezinárodní konkurenci. Konkrétním cílem tohoto projektu je udržet a podstatně rozšířit v minulosti velmi úspěšnou spolupráci s National University of Ireland Galway (NUI), s týmem z The Advanced Glycoscience Research Cluster at NUI, který vede prof. Lokesh Joshi, v současné době zastávající pozici prorektora pro výzkum v NUI. V rámci této spolupráce byl vyřešen projekt „DCLAW-Decontamination by Carbohydrate Lectin Affinity Wipes”, financovaný z “Joint Investment Programme on CBRN protection (JIP CBRN)”, jehož řešení bylo Evropskou obrannou agenturou vysoce oceněno. V podstatě se jedná o dvoustrannou koordinaci výzkumných aktivit zaměřených na tzv. „New Generation Biosecurity and Biodefence“ (NGBB) koncept, ke kterému mohou v budoucnu přistoupit další zahraniční partneři“. Tím by byla vytvořena výzkumná základna NGBB pro kvalifikované řešení otázek z oblasti bezpečnostního výzkumu pro širokou vědeckou i aplikační sféru. V rámci představení projektu je nezbytné zmínit i možnost vytvoření další podpory pro vznik výzkumného týmu se širokou znalostní a technologickou specializací a unikátním konceptem v rámci bezpečnostního výzkum s významnou podporou perspektivních mladých výzkumníků z obou univerzit (UO Brno a NUI Galway).
Klíčová slova
biological securityprotection of human healthepidemicsB-agensterrorism
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo vnitra
Program
Strategická podpora rozvoje bezpečnostního výzkumu ČR 2019 - 2025 (IMPAKT 1)
Veřejná soutěž
SMV02020VJ002
Hlavní účastníci
Ministerstvo obrany / Univerzita obrany - Vojenská lékařská fakulta
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
MV - 83962-6/OBVV-2020
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
The Creation of Czech-Irish Project Cooperation for Solving the Biological Security Questions
Anotace anglicky
The main goal of the project is to create an international working team of experts in the field of security research focused on biological crises, including local epidemics and pandemics, and targeted protection against biological agents. The implementation of the project should enable the objectification of research and project intentions on the basis of confrontation with the opinions of foreign experts on the issue and create a personnel base for creating future joint research projects with a foreign partner, using its technological, personnel and information resources and able to withstand international competition. The specific aim of this project is to maintain and substantially expand the past very successful collaboration with the National University of Ireland Galway (NUI), with the team from The Advanced Glycoscience Research Cluster at NUI, led by prof. Lokesh Joshi, currently Vice-Rector for Research at NUI. As part of this cooperation, the “DCLAW-Decontamination by Carbohydrate Lectin Affinity Wipes” project was funded by the “Joint Investment Program on CBRN protection (JIP CBRN)”, the solution of which was highly praised by the European Defense Agency. In essence, it is a bilateral coordination of research activities focused on the so-called "New Generation Biosecurity and Biodefence" (NGBB) concept, to which other foreign partners may join in the future. This would create the NGBB's research base for the qualified solution of security research issues for a wide scientific and application sphere. Within the presentation of the project, it is necessary to mention the possibility of creating additional support for the creation of a research team with a broad knowledge and technology specialization and a unique concept in security research with significant support from promising young researchers from both universities.
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
OECD FORD - hlavní obor
30401 - Health-related biotechnology
OECD FORD - vedlejší obor
—
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)EI - Biotechnologie a bionika
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Cíle, stanovené v návrhu projektu, byly splněny. Hlavní výsledky projektu byly dosaženy. Všechny výsledky mají přímou vazbu k cílům projektu a vznikly během řešení projektu.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 10. 2020
Ukončení řešení
30. 9. 2023
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
24. 11. 2020
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP24-MV0-VJ-U
Datum dodání záznamu
8. 4. 2024
Finance
Celkové uznané náklady
1 967 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
1 967 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
1 967 tis. Kč
Statní podpora
1 967 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Ministerstvo vnitra
OECD FORD
Health-related biotechnology
Doba řešení
01. 10. 2020 - 30. 09. 2023