Metodika vzorkování zemin pro účely radiologických měření
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00007064%3AK13__%2F20%3AN0000096" target="_blank" >RIV/00007064:K13__/20:N0000096 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodika vzorkování zemin pro účely radiologických měření
Popis výsledku v původním jazyce
Jedním z úkolů chemických laboratoří HZS krajů je i odběr vzorků zemin kontaminovaných radioaktivními látkami. Tato metodika uvádí přesný postup odběru vzorků v podmínkách chemických laboratoří HZS ČR tak, aby byla zajištěna dostatečná přesnost a reprodukovatelnost jednotlivých odběrů vzorků kontaminovaných zemin.
Název v anglickém jazyce
METHODOLOGY OF SOIL SAMPLING FOR RADIOLOGICAL MEASUREMENTS
Popis výsledku anglicky
One of the tasks of the chemical laboratories of the regional fire brigades is the sampling of soils contaminated with radioactive substances. This methodology specifies the exact procedure of sampling in the conditions of chemical laboratories of the Fire and Rescue Service of the Czech Republic so as to ensure sufficient accuracy and reproducibility of individual sampling of contaminated soils.
Klasifikace
Druh
N<sub>metS</sub> - Metodiky schválené orgánem státní správy
CEP obor
—
OECD FORD obor
10700 - Other natural sciences
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
PRO 4/2020
Číslo předpisu
CERO 5/2020
Technické parametry
Vzorkovač umístíme na místo určené pro odběr. Na vzorkovač položíme víko se zpevněným středem a celý vzorkovač, případně jeho určitou část, zatlučeme pomocí silikonového kladiva do země. Vždy odebíráme minimálně o 5 cm více z důvodu případného konkávního vylomení vzorku. Vzorkovač musí být zatloukán rovnoměrně do roviny. Poté jej z jedné strany obryjeme (náběh cca 50 cm), podebereme rýčem a přesuneme na pevnou igelitovou podložku nebo laboratorní tác. Spodní stranu vzorkovače zarovnáme pomocí špachtle nebo dlouhého tenkého nože se zubatým ostřím. Pro stanovení aktivity v různých hloubkách je vzorek většinou potřeba rozdělit na vrstvy (typicky 0-5, 5-10 a 10 až 20 cm – měřeno od povrchu). Ty dostaneme vytlačením zeminy ze spodní strany vzorkovače, přičemž jednotlivé vrstvy postupně odřezáváme nožem s dlouhou čepelí (ideálně více jak 20 cm) tak, abychom kopírovali hranu krabice a odřízli přesně definovanou vrstvu. Každou odříznutou vrstvu zhomogenizujeme a kvantitativně přeneseme do vzorkovnice.
Ekonomické parametry
Zvýšení kvality poskytovaných služeb a existujících schopností HZS ČR.
Označení certifikačního orgánu
MV - GŘ HZS ČR
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
B - Výsledek je využíván orgány státní nebo veřejné správy