Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Srážkový režim v aglomeraci města Brna v kontextu znečištění ovzduší pevnými částicemi

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00020699%3A_____%2F21%3AN0000148" target="_blank" >RIV/00020699:_____/21:N0000148 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Srážkový režim v aglomeraci města Brna v kontextu znečištění ovzduší pevnými částicemi

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Na základě dat o úhrnech srážek a množství pevných částic PM10 a PM2,5 ve vzduchu na brněnských stanicích v letech 1996–2019 byla ověřována hypotéza o vymývání pevných částic srážkami, a tedy o nižších koncentracích pevných částic v měsících s vyšším počtem srážkových dnů. Analyzován byl i případný rozdíl mezi stanicemi ryze městskými a stanicemi v širším okolí města. Byla nalezena statisticky významná negativní korelace mezi průměrnou měsíční koncentraci PM10 a počtem dnů se srážkami na stanicích Brno-Žabovřesky a Brno-Tuřany. Stanice Brno-Žabovřesky reprezentuje urbánní prostředí a korelace je významná v září. Stanice Brno-Tuřany reprezentuje suburbánní prostředí a korelace je významná v měsících srpnu, září a říjnu a posléze v lednu. Závislost koncentrace PM10 na počtu srážkových dnů se vyskytuje během celého roku. Další faktory, jež ovlivňuji rozptyl znečištění v ovzduší, jako teplota vzduchu nebo rychlost větru, překračují téma této studie. Sledována závislost se výrazně projevuje na podzim v souvislosti s resuspensi, která je na konci léta a na podzim významným zdrojem pevných částic z důvodu zmenšování vegetace a odkrývaní nahé půdy a proto je viditelná přede vším v suburbánním prostředí. V práci byl dále zkoumán vztah předpokládaného většího množství kondenzačních jader v městském ovzduší a výskytu „malých“ denních srážek do 0,1 mm. Předpoklad byl, že zvýšené množství prachových částic v ovzduší může vést k větší frekvenci těchto malých srážek. Na základě analýzy srážkoměrných dat v letech 1980–2019 bylo zjištěno, že mírně narůstá počet dní s neměřitelným množstvím srážek. Statisticky významný rostoucí trend byl prokázán na stanici Brno-Žabovřesky v prosinci a na stanici Brno-Tuřany v lednu. Změny počtů dnů s většími srážkovými úhrny nemají na stanici Brno-Tuřany statistický význam. V případě stanice Brno-Žabovřesky byl zjištěn rostoucí trend počtu dnů se srážkami >=0,1 mm v lednu a klesající trendy počtu dnů se srážkami >=5 mm v prosinci, >=10 mm v červnu a >=20 mm v květnu. Pro koncentrace pevných částic v ovzduší má význam nejen celkový srážkový úhrn nebo počet srážkových dni, ale také délka výskytu suchých period, což bylo dalším cílem předkládané studie.

  • Název v anglickém jazyce

    Precipitation regime in the agglomeration of the city of Brno in the context of air pollution with solid particles

  • Popis výsledku anglicky

    Based on data of total precipitation and the amount of PM10 and PM2.5 in the air at Brno stations in 1996–2019, the hypothesis of solids leaching by precipitations and subsequent lower concentration of solids in months with a higher number of precipitation days was verified. A possible difference between urban stations and stations in the wider city area was also analyzed. A statistically significant negative correlation was found between the average monthly concentration of PM10 and the number of days with precipitation at the stations Brno-Žabovřesky and Brno-Tuřany. The Brno-Žabovřesky station represents the urban environment and the correlation is significant in September. The Brno-Tuřany station represents a suburban environment and the correlation is significant in August, September, October and January. The dependence of PM10 concentration on the number of precipitation days occurs throughout the year. Other factors that affect the dispersion of air pollution, such as air temperature or wind speed, are beyond the scope of this study. The dependence is significantly manifested in autumn in connection with resuspension. At the end of summer and autumn the resuspension is a significant source of solid particles due to vegetation change and naked soil exposure and because of it is visible primarily in a suburban environment. The relationship between the expected larger number of condensation cores in the urban air and the occurrence of "small" daily precipitation up to 0.1 mm was investigated. The assumption was that the higher amount of dust particles in air can lead to a higher frequency of these small precipitation. Based on the analysis of precipitation data in the years 1980–2019, it was found that the number of days with an immeasurable amount of precipitation increases slightly. A statistically significant increasing trend was demonstrated at the Brno-Žabovřesky station in December and at the Brno-Tuřany station in January. Changes in the number of days with larger precipitation totals are not statistically significant at the Brno-Tuřany station. In the case of the Brno-Žabovřesky station, an increasing trend in the number of days with precipitation> = 0.1 mm in January and decreasing trends in the number of days with precipitation> = 5 mm in December,> = 10 mm in June and> = 20 mm in May were found. Not only the total precipitation or the number of precipitation days, but also the length of occurrence of dry periods is important for the concentrations of solid particles in the air, which was another goal of the present study.

Klasifikace

  • Druh

    O - Ostatní výsledky

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    10509 - Meteorology and atmospheric sciences

Návaznosti výsledku

  • Projekt

  • Návaznosti

    I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2021

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů