Vliv energetické krize na kvalitu ovzduší v České republice
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00020699%3A_____%2F23%3AN0000099" target="_blank" >RIV/00020699:_____/23:N0000099 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vliv energetické krize na kvalitu ovzduší v České republice
Popis výsledku v původním jazyce
Celou Evropu, včetně České republiky, poznamenala v letech 2021 až 2023 energetická krize, která vyvolala strmý nárůst cen jak elektřiny, tak plynu. Zdražení energií mělo výrazný dopad na domácnosti, které tak hledaly způsob, jak za energie ušetřit. Jednou z možností bylo například nahradit vytápění na plyn či elektřinu vytápěním na pevná paliva (dřevo, uhlí). Takováto změna však může mít potenciálně negativní dopad na kvalitu ovzduší. Cílem tohoto článku je zjistit zda, a pokud ano, jak moc, se energetická krize projevila na znečištění ovzduší v České republice. Zdrojovými daty byla jak data ze stacionárních stanic imisního monitoringu, tak z projektového měření v malých obcích, kde je situace z pohledu vlivu lokálního vytápění nejproblematičtější. Výsledky hodnocení ukázaly, že díky příznivým rozptylovým podmínkám, ale i přechodu některých domácností naopak na vhodné alternativní způsoby vytápění (např. tepelná čerpadla nebo solární panely), nebylo zhoršení v absolutních hodnotách koncentrací pozorované. Avšak analýza poměru množství benzo[a]pyrenu v částicích PM10 ukázala, že v některých případech došlo ke zhoršení kvality vytápění. Důležitý bude v tomto směru zejména další vývoj situace, který bude záviset na řadě faktorů. Určitý optimismus lze spatřovat ve faktu, že ceny energií se od druhé poloviny roku 2022 snižují. Ty domácnosti, které přešly na vytápění pevnými palivy, se tak mohou postupně navracet k původnímu vytápění na elektřinu/plyn, naopak ty, které přešly na alternativní zdroje, z pohledu kvality ovzduší vhodné, pravděpodobně u těchto zdrojů zůstanou. Závěrem je také nutné říci, že v lokálním měřítku, například na úrovni jednotlivých obcí, může být vliv energetické krize velmi různorodý, někde výrazně negativní, jinde pozitivní.
Název v anglickém jazyce
The effect of energy crisis on air quality in the Czech Republic
Popis výsledku anglicky
The whole of Europe, including the Czech Republic, was affected by the energy crisis between 2021 and 2023, which caused a steep rise in both electricity and gas prices. The rise in energy prices had a significant impact on households, which looked for ways to save money on energy bills. One option was to replace gas or electricity heating with solid fuel heating (wood, coal). However, such a change could potentially have a negative impact on air quality. The aim of this paper is to determine whether, and if so, how much, the energy crisis has affected air pollution in the Czech Republic. The source data used comes from both the stationary ambient air quality monitoring stations and from a project focused on small municipalities where the situation is most problematic in terms of the impact of local heating. The results of the assessment showed that due to favorable dispersion conditions, but also due to some households switching to suitable alternative heating methods (e.g. heat pumps or solar panels), no deterioration in absolute concentration values was observed. However, analysis of the ratio of benzo[a]pyrene in PM10 showed that in some cases there was a deterioration in heating quality. The future development of the situation will be particularly important in this respect and will depend on a number of factors. Some optimism can be seen in the fact that energy prices have been decreasing since the second half of 2022. Those households that have switched to solid fuel heating may thus gradually return to their original electricity/gas heating, while those that have switched to alternative sources that are suitable from an air quality perspective are likely to stay with these sources. Finally, it should also be said that on a local scale, for example at the level of individual municipalities, the impact of the energy crisis can be very diverse, in some places significantly negative, in others positive.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
10509 - Meteorology and atmospheric sciences
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů