Využití kalových polí s mokřadní vegetací (technologie Reed Bed) k odvodnění a stabilizaci čistírenských kalů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00020711%3A_____%2F21%3A00005174" target="_blank" >RIV/00020711:_____/21:00005174 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Využití kalových polí s mokřadní vegetací (technologie Reed Bed) k odvodnění a stabilizaci čistírenských kalů
Popis výsledku v původním jazyce
V současné době celosvětově narůstá problém s likvidací odpadů. Jejich druhotné využití je proto víc než žádoucí. Palčivým problémem malých obcí, které mají povinnost vybudovat čistírnu odpadních vod (ČOV) a kanalizaci pro veřejnou potřebu, je uplatnění upraveného kalu na obecní, popř. zemědělské půdě. Systém odvodnění kalů pomocí Reed bed jednotek ve vhodném uspořádání je založen na principu využití místních materiálových zdrojů a omezeného převozu hmot. Může tak nejen přispět k snížení nákladů obce na sanaci a zpracování kalu, ale za dodržení standardních postupů povede k produkci hnojiv, které "doufejme" bude možné i v budoucnu uplatnit na zemědělské půdě.
Název v anglickém jazyce
Utilization of sludge fields with wetland vegetation (Reed Bed technology) for drainage and stabilization of sewage sludge
Popis výsledku anglicky
The problem of waste disposal is currently growing worldwide. Their secondary use is therefore more than desirable. A burning problem of small municipalities, which are obliged to build a wastewater treatment plant (WWTP) and sewerage for public use, is the application of treated sludge to municipal, or. agricultural land. The sludge dewatering system using Reed bed units in a suitable arrangement is based on the principle of using local material resources and limited mass transport. It can not only contribute to reducing the costs of the municipality for sludge remediation and processing, but following standard procedures will lead to the production of fertilizers, which "hopefully" can be applied in the future on agricultural land.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
10511 - Environmental sciences (social aspects to be 5.7)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TH02030532" target="_blank" >TH02030532: Nové postupy úpravy a stabilizace čistírenských kalů z malých komunálních zdrojů</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
TH02030532-V9
Číslo předpisu
500 23/2020
Technické parametry
Jedná se o certifikovaný recenzovaný dokument. Certifikačním orgánem je Cemc - České Ekologické Manažerské Centrum, z.s. (8. pluku 524/25, 101 00 Praha 10, IČO: 45249741, DIČ: CZ45249741). Certifikát byl vydán pod číslem 500 23/2020 dne 11.1.2021.
Ekonomické parametry
Ekonomické parametry (dle tabulky výsledků pro poskytovatele): Využití je možné jinými subjekty bez licence, výstup je volně dostupný. Implementace doporučení a přístupů obsažených v certifikované metodice může ušetřit náklady související s nakládáním s upravenými kaly z ČOV.
Označení certifikačního orgánu
CEMC - České Ekologické Manažerské Centrum
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů