Poškození knih s PVC obálkou
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023221%3A_____%2F21%3AN0000014" target="_blank" >RIV/00023221:_____/21:N0000014 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Poškození knih s PVC obálkou
Popis výsledku v původním jazyce
Z provedeného průzkumu fyzického stavu novodobých knihovních fondů v NK ČR lze již nyní získat informace o typech poškození exemplářů knih s plastovou vazbou či dalšími prvky. V následujícím příspěvku budou prezentována nejčastěji zjištěná poškození knih s PVC obálkou. PVC se používal jako vhodný materiál pro knižní vazby vzhledem k možnostem jeho masové produkce v nekonečném pásu a širokém spektru barev a rovněž z důvodu jednoduché omyvatelnosti povrchu i dobré odolnosti proti plísním. Jeho rezistence vůči stárnutí klesá se vzrůstajícím stupněm změkčení polymeru a zvyšující se teplotou. Častým negativním jevem je tvorba výpotku či výkvětu mastných látek na povrchu materiálu. V kontaktu s jiným materiálem dochází k nežádoucím vizuálním a chemicko-fyzikálním změnám. Po identifikaci materiálového složení je popis typu poškození a hledání příčin poškození dalším krokem k efektivní péči o tyto typy knihovních fondů.
Název v anglickém jazyce
Damage to Books with PVC Covers
Popis výsledku anglicky
The investigation into the physical condition of modern book collections in the NK ČR has now given us information on the types of damage suffered by individual books with plastic bindings and other elements. The following paper will present the most common types of damage found on books with PVC covers. PVC was used as a suitable material for book binding due to its ability to be mass produced in endless bands, the large variation in colours available, and also because of its simple washable surface and excellent resistance to moulds. Its resistance to ageing falls with greater plasticisation of the polymer and with increasing temperature. A common negative phenomenon is the creation of blooms of fatty substances on the surface of the material. Contact with another material leads to undesirable visual, chemical and physical changes. Following identification of material composition, a description of the type of damage and finding the causes of the damage is the next step in ensuring effective care for these types of book collections.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
20505 - Composites (including laminates, reinforced plastics, cermets, combined natural and synthetic fibre fabrics; filled composites)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/DG18P02OVV001" target="_blank" >DG18P02OVV001: Syntetické materiály v knihovních fondech</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Kapitoly z konzervace a restaurování plastů II
ISBN
978-80-87896-95-2
Počet stran výsledku
3
Strana od-do
33-35
Počet stran knihy
72
Název nakladatele
Technické muzeum v Brně - Metodické centrum konzervace
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS kapitoly
—