Ni-Sb mineralizace z rudního revíru Michalovy Hory (Česká republika)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023272%3A_____%2F15%3A%230002596" target="_blank" >RIV/00023272:_____/15:#0002596 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ni-Sb mineralizace z rudního revíru Michalovy Hory (Česká republika)
Popis výsledku v původním jazyce
Hydrotermální Ni-Sb mineralizace byla zjištěna v haldovém materiálu štoly Jan Křtitel u Michalových Hor, západní Čechy, Česká republika. Breithauptit vytváří kovové jemně krystalické agregáty o velikosti do několika cm s narůžovělým nebo načervenalým odstínem. Nejhojnějším arsenidem ve studované asociaci je nikelín, který vytváří kovové jemně krystalické agregáty o velikosti do několika cm. Ojediněle byly nalezeny i jeho agregáty o hmotnosti do 1,5 kg. Gersdorffit byl zjištěn jako mikroskopické agregáty v asociaci se starším rammelsbergitem. Niklskutterudit vytváří kovová světle šedá zrna o velikosti do několika cm společně s mladším stefanitem. Rammelsbergit vystupuje ve čtyřech asociacích: jako lemy breithauptitu nebo nikelínu, jako agregáty s relikty ryzího bismutu nebo agregáty s lemy mladšího gersdorffitu. Millerit byl nalezen jako kovové zlatavé krystalické agregáty v trhlinách breithauptitu nebo vzácně i jako jehlicovité krystaly o délce do 2 mm. Violarit byl pozorován jako výplně dutin o velikosti do 500 μm v agregátech breithauptitu. Mladší sulfidická mineralizace je představována agregáty tetraedritu a mikroskopickými agregáty galenitu a stefanitu. V práci je uvedeno chemické složení (EPMA) všech popisovaných fází. Sekvence krystalizace studovaných minerálních fází je následující: breithauptit, nikelín, bismut - Sb-bohatý nikelín - rammelsbergit - gersdorffit - niklskutterudit - millerit, violarit, tetraedrit - stefanit, galenit.
Název v anglickém jazyce
Ni-Sb mineralization from the Michalovy Hory ore district (Czech Republic)
Popis výsledku anglicky
An hydrothermal Ni-Sb mineralization has been found in the dumps of the Jan Křtitel Gallery near Michalovy Hory, western Bohemia, Czech Republic. Breithauptite forms metallic fine-crystalline aggregates up to several cm in size with pinkish or reddish tint. The most abundant arsenide in the studied association is nickeline. It occurs as metallic fine-crystalline aggregates up to several cm in size. Occasionally, nickeline aggregates weighing up to 1.5 kg were found. Gersdorffite was found as microscopic aggregates in association with older rammelsbergite. Nickelskutterudite forms metallic light grey grains up to several cm in size, together with younger stephanite. Rammelsbergite appears in four associations: as rims of breithauptite or nickeline, as aggregates with relics of native bismuth or aggregates with rims of younger gersdorffite. Millerite was found as metallic golden crystalline aggregates in fissures of breithauptite or rarely also as acicular crystals up to 2 mm in lenght. Violarite was observed as fillings of cavities up to 500 μm in size in breithauptite aggregates, Younger sulphidic mineralization is represented by aggregates of tetrahedrite and microscopic aggregates of galena and stephanite. The chemical composition (EPMA) of all described phases is given in the paper. The crystallization sequence of studied mineral phases is following: breithauptite, nickeline, bismuth - Sb-rich nickeline - rammelsbergite - gersdorffite - nickelskutterudite - millerite, violarite, tetrahedrite - stephanite, galena.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
DB - Geologie a mineralogie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Bulletin mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea v Praze
ISSN
1211-0329
e-ISSN
—
Svazek periodika
23
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
18
Strana od-do
129-146
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-84959254566