Výstavní a tzv. lidovýchovná činnost Náprstkova muzea v letech 1945-1948
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023272%3A_____%2F17%3A10133850" target="_blank" >RIV/00023272:_____/17:10133850 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Výstavní a tzv. lidovýchovná činnost Náprstkova muzea v letech 1945-1948
Popis výsledku v původním jazyce
Náprstkovo muzeum - od roku 1943 direktivně přičleněné k tehdejšímu Zemskému muzeu (dnes Národní muzeum) - se i přes mnohé obtíže poválečného období začalo rychle etablovat na významné specializované muzejní pracoviště, věnující se mimoevropské etnografii či krajanské problematice a s tím souvisejícím tématům. Tomu odpovídala i nově realizovaná výstavní činnost muzea. Komplikovaná jak válečným nedostatkem, tak i nutnými stavebními adaptacemi muzejního areálu. Přesto již v bezprostředně poválečném období (v letech 1945 až 1949) vzniklo v tomto muzeu několik pozoruhodných výstav - mj. fakticky nepřímo reagujících na tehdejší politickou a společenskou situaci v daných regionech (Indie, Čína). Muzeum při těchto aktivitách rozvinulo nejen šířeji koncipovanou odbornou spolupráci (Orientální ústav, VŠ), ale snažilo se také o nemalou propagaci a reklamu nákladných výstavních projektů. Obdobně významnou akcí byla výstava uspořádaná k 100. výročí narození cestovatele dr. Emila Holuba v roce 1947. Poválečná úspěšná výstavní činnost Náprstkova muzea byla odrazem nemalého pracovního nasazení muzejních zaměstnanců a jejich odborných kvalit, ale i výrazným propagandistickým motivem pro nově koncipovaný model státem kontrolovaného a usměrňovaného muzejnictví.
Název v anglickém jazyce
Exhibition activities and the popularisation of scientifical knowledge of the Náprstek Museum from 1945 to 1948
Popis výsledku anglicky
Náprstek museum - which has been directly affiliated since 1943 to what was then the Land Museum (today National Museum) - despite many difficulties in the post-war period, it began to quickly establish itself in the major specialised museum workplace, dedicated to non-european ethnography or expatriate issues and related topics. This corresponded to newly implemented museum exhibition activities. Complicated both by the lack of war and by the necessary building adaptations of the museum complex. Yet in the immediate post-war period (between 1945 and 1949) there were several remarkable exhibitions in this museum - notably in fact, indirectly reacting to the political and social situation in the regions concerned (India, China). The museum has developed not only broader professional cooperation (Oriental Institute, Universities), but also sought considerable promotion and advertising of expensive exhibition projects. A similarly significant event was an exhibition organised to mark the 100th anniversary of the birth of the traveller Dr. Emil Holub in 1947. The post-war successful exhibition activity of the Náprstek Museum was a reflection of a considerable work commitment of museum employees and their professional qualities but also a strong propaganda motive for the newly conceived model of state-controlled and regulated museums.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60500 - Other Humanities and the Arts
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/GA16-02022S" target="_blank" >GA16-02022S: Národní muzeum v éře Československa</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Časopis Národního muzea. Řada historická
ISSN
1214-0627
e-ISSN
—
Svazek periodika
186
Číslo periodika v rámci svazku
3-4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
41-52
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—