Myslivost na fotografiích Karla Hájka
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023272%3A_____%2F19%3A10134644" target="_blank" >RIV/00023272:_____/19:10134644 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://publikace.nm.cz/publikace/publikace-download.php?name=File1&dir=archiv&table=tabPublikaceArchiv&id=5423" target="_blank" >https://publikace.nm.cz/publikace/publikace-download.php?name=File1&dir=archiv&table=tabPublikaceArchiv&id=5423</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Myslivost na fotografiích Karla Hájka
Popis výsledku v původním jazyce
Jméno významného československého fotografa Karla Hájka je nerozlučně spjato s rozvojem československého fotožurnalismu, kde je oprávněně považován za jednu z klíčových zakladatelských osobností tohoto fotografického oboru. Mimo toho je však ve všech ohledech důležitá (a dodnes ne zcela doceněná) také jeho tvorba věnovaná myslivosti či lovné zvěři, v nichž se odrazila nejen Hájkova fotografická pohotovost, ale i jeho zájem o myslivost a v neposlední řadě také o přírodu a její ochranu. Tato Hájkova tvorba je často prezentována jako Hájkův únik z tíživé reality tehdejšího poúnorového režimu, ve skutečnosti se však jednalo o plnohodnotnou část jeho fotografického usilování. O tom svědčí jak jeho vynikající fotografická kniha Krásy myslivosti (1. vydání v roce 1953), tak i četná ocenění Hájkových loveckých fotografií získaná na nejrůznějších mezinárodních fotografických soutěžích. Stejně zapomenutou kapitolou jsou i Hájkovy texty věnované problematice tehdejší československé myslivosti, kde propagoval nejen důslednou péči věnovanou přírodě a lovné zvěři, ale kritizoval i četné nešvary s myslivostí spojené (protekční odstřely vysoké zvěře apod.). Četné aspekty této části z bohaté Hájkovy fotografické tvorby i přes svoji výstavní atraktivitu a velký počet dochovaných "přírodních" či "loveckých" snímků stále čekají na své hlubší zhodnocení a adekvátní zařazení do současného pojetí výkladu o dějinách československé a české fotografie.
Název v anglickém jazyce
Game management in photographs by Karel Hájek
Popis výsledku anglicky
The name of notable Czechoslovak photographer Karel Hájek is irrevocably linked to the development of Czechoslovak photojournalism, where he is justifiably considered one of the crucial founding figures of this photographic field. However, his works devoted to game management and game animals, which demonstrate Hájek's promptness to take photographs and also his interest in game management and in nature and its conservation, are also important from all aspects (even though these works are still not fully appreciated). Hájek's work in this field is often presented as his escape from the oppressive reality of the post-February regime at the time, but in actual fact this was a fully-fledged part of his photographic efforts, as is proven by his excellent book of photographs titled "The Beauties of Game Management" (1st edition published in 1953) and also the numerous awards Hájek's hunting photographs received in various international photographic competitions. Another forgotten chapter is Hájek's text devoted to the issue of Czechoslovak game management at that time, in which he promoted not only consistent conservation of nature and game animals, but also criticised the frequent shortcomings of game management (preferential shooting of deer, etc.). Many aspects of this part of Hájek's abundant work are still awaiting fuller appreciation and adequate inclusion in the current concept of the interpretation of the history of Czechoslovak and Czech photography, despite their attractiveness as exhibition material and the great number of preserved "natural" and "hunting" images.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Časopis Národního muzea. Řada historická
ISSN
1214-0627
e-ISSN
—
Svazek periodika
187
Číslo periodika v rámci svazku
3-4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
10
Strana od-do
27-36
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—