Neobvyklá žilná Cu-Zn-Ag-Pb-As-Sb-Se-Sn-Bi mineralizace z Jedové jámy u Vejprt v Krušných horách (Česká republika)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023272%3A_____%2F20%3A10134848" target="_blank" >RIV/00023272:_____/20:10134848 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00025798:_____/20:00000313
Výsledek na webu
<a href="http://www.bullmineral.cz/paper/download/261/fulltext" target="_blank" >http://www.bullmineral.cz/paper/download/261/fulltext</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.46861/bmp.28.385" target="_blank" >10.46861/bmp.28.385</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Neobvyklá žilná Cu-Zn-Ag-Pb-As-Sb-Se-Sn-Bi mineralizace z Jedové jámy u Vejprt v Krušných horách (Česká republika)
Popis výsledku v původním jazyce
Na opuštěném ložisku arsenové mineralizace, která byla v minulosti těžena dolem Drei König, známým též jako Giftschacht (Jedová jáma), cca 2 km jv. od Vejprt, byla nově zjištěna neobyčejně bohatá minerální asociace zahrnující celkem 27 minerálních fází, která je obsažena v křemenné žilovině. Jde především o sulfidy (16 plus 1 nepojmenovaný), mezi kterými s velkou převahou dominuje arsenopyrit, který je patrně nejstarším sulfidem ložiska. Vedle běžných sulfidů (chalkopyrit, sfalerit, galenit a minerály tetraedritové skupiny) se ve zrudnění uplatňuje pestrá paleta sulfidů s obsahem Bi. Vedle relativně běžných, jako jsou bismutinit a emplektit, tu byly zjištěny i poměrně vzácné Bi fáze (matildit, aikinit, hammarit, wittichenit), které se v ČR vyskytly jen na nevelkém počtu lokalit. Bi je tu vázán i v poměrně řídkém selenidu bohdanowitzitu. Ojediněle byl v nábrusech zjištěn i ryzí bismut. Bi se tu v hojné míře uplatňuje i v některých tetraedritových partiích (tetraedrit-(Zn), tennantit-(Zn) a tennantit-(Fe)). Vedle lokálně zvýšených obsahů Bi se v rudnině uplatňuje cínové zrudnění, vázané zčásti na kasiterit, zčásti na poměrně vzácné sulfidické fáze (kësterit a stanoidit). K neobyčejné minerální pestrosti přispívá i přítomnost fosfátů plumbogummitové skupiny (plumbogummit, goyazit a florencit-(Ce)). Z geochemického hlediska je zajímavá přítomnost florencitu-(Ce), ve kterém jsou vázány prvky vzácných zemin (REE) s dominujícím cerem. Z dalších minerálů byla v křemenné žilovině přítomna zrna fluoritu s významnější příměsí Y, fluorapatitu, rutilu a agregáty illitu a minerálu z kaolinitové skupiny. Poměrně chudá je na ložisku supergenní mineralizace reprezentovaná vedle limonitu pouze hojným skoroditem a vzácným strengitem.
Název v anglickém jazyce
Unusual vein Cu-Zn-Ag-Pb-As-Sb-Se-Sn-Bi mineralization from Jedová jáma mine near Vejprty in the Krušné hory Mts. (Czech Republic)
Popis výsledku anglicky
An extraordinary rich mineral assemblage consisting of 27 minerals has been newly discovered in quartz veins of the abandoned ore deposit, once exploited by the Drei König Mine, called also Giftschacht (Jedová jáma - Toxic shaft), situated approximately 2 km SE of Vejprty town. It includes 16 sulphides (plus one unnamed) with far prevailing arsenopyrite. In addition to common sulphides (chalcopyrite, sphalerite, galena and minerals of the tetrahedrite group), a wide suite of sulphides with substantial Bi-content was identified. Besides common bismuthinite and emplectite, also relatively rare Bi minerals (matildite, aikinite, hammarite, wittichenite), in the Czech Republic known from few localities only, have been found here. Bi is bound also in a rather exotic selenide bohdanowitzite and native bismuth. Bi is substantially present in some domains of tetrahedrites [tetrahedrite-(Zn), tennantite-(Zn) and tennantite-(Fe)]. In addition to local Bi enrichment, also Sn-minerals occur in the ore, represented by cassiterite and rare sulphides (kësterite and stannoidite). The presence of phosphates of the plumbogummite group [plumbogummite, goyazite and florencite-(Ce)] contributes to the remarkable mineral assemblage. From geochemical point of view, very interesting is the presence of florencite-(Ce), in which REE with dominating Ce are fixed. In addition, grains of fluorite, fluorapatite, rutile, topaz and aggregates of illite and a phase from kaolinite group are present. Supergene mineralization is represented besides limonite by abundant scorodite and rare strengite.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
10504 - Mineralogy
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Bulletin Mineralogie Petrologie
ISSN
2570-7337
e-ISSN
—
Svazek periodika
28
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
21
Strana od-do
385-405
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
999