Pražská sportoviště v proměnách času aneb tělesná kultura a místa paměti v Praze
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023272%3A_____%2F23%3A10136226" target="_blank" >RIV/00023272:_____/23:10136226 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.palmknihy.cz/ekniha/prazska-sportoviste-v-promenach-casu-aneb-telesna-kultura-a-mista-pameti-v-praze-394609" target="_blank" >https://www.palmknihy.cz/ekniha/prazska-sportoviste-v-promenach-casu-aneb-telesna-kultura-a-mista-pameti-v-praze-394609</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Pražská sportoviště v proměnách času aneb tělesná kultura a místa paměti v Praze
Popis výsledku v původním jazyce
Publikace se věnuje rozvoji vybraných částí Prahy v souvislosti s proměnou role sportu a tělovýchovy. Sleduje, jak se postupně měnila obliba různých typů pohybových aktivit ve společnosti 19. a 20. století a v návaznosti na to také umístění a podoba sportovišť a sportovních staveb v rámci vybraných pražských lokalit. Nejstarší sportoviště vznikala v oblasti poblíž Vltavy, která se tak stala pomyslnou spojnicí prvních sportovních aktivit. K nejstarším stavbám patřily veřejné plovárny. Ve druhé polovině 19. století bylo velmi populární veslování. Na zamrzlé řece se v zimě také bruslilo. S postupující urbanizací se ideálním místem pro sportovní aktivity stal prozatím nezastavěný prostor mezi rodícími se novými čtvrtěmi. Jedním z těchto prostorů byla i Letná. Industrializace ji zasáhla jen minimálně a již v první polovině 19. století byla vnímána jako tradiční cíl vycházek Pražanů s vyhlídkou na město. Na přelomu 19. a 20. století se ale stala dějištěm všesokolských sletů a zároveň místem zasvěceným modernímu sportu, zejména fotbalu. Jeho rostoucí popularita, soupeření utvářejících se klubů a vznikající fanouškovská kultura začala konkurovat spektakulárním tělocvičným akcím. Zároveň ale potřeba pojmout velké množství diváků určovala další vývoj v pořádání sportovních a tělovýchovných akcí po první světové válce a zanechala větší či menší odraz v dalších částech rozrůstající se Velké Prahy, zejména na Strahově a Maninách. Tyto dnes již chátrající či nezřetelné památky na období tělocvičného obsazování veřejného prostoru nabízejí srovnání změn role sportu a tělovýchovy v české společnosti, stejně jako proměn míst paměti v rámci prostoru pražských čtvrtí.
Název v anglickém jazyce
Prague sports venues throughout time. Physical culture and places of memory in Prague
Popis výsledku anglicky
The publication is dedicated to the development of selected areas of Prague in the context of the changing role of sports and physical education. It follows how the popularity of various types of physical activity in the 19th and 20th centuries gradually changed and the location and shape of sports venues within selected Prague localities.The oldest sports venues sprung up in the area near the Vltava River, which thus became the imaginary link between the first sports activities. The oldest structures belonged to public swimming pools. Rowing was very popular in the second half of the 19th century. There was also ice skating on the frozen river in winter. As urbanization progressed, the undeveloped space between the new districts that were formed on top of older villages proved the ideal place for sports activities. Letná was one of these areas. It was only minimally affected by industrialization, and in the first half of the 19th century, it was already perceived as a traditional destination for walks by Prague people. At the turn of the 19th and 20th centuries, however, it became the scene of the Sokol gatherings ("slets") and at the same time a place dedicated to modern sports, especially football. At the same time, the need to accommodate a large number of spectators determined the further development of the organization of sports and physical education events after the First World War, leaving an impact in other parts of the growing Greater Prague, especially on Strahov and Maniny. These now dilapidated or indistinct monuments to the period when gymnasiums occupied public space offer a comparison of changes in the role of sport and physical education in Czech society.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7036-806-0
Počet stran knihy
341
Název nakladatele
Národní muzeum
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—