Umělecká litina ve sbírkách Národního technického muzea
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023299%3A_____%2F17%3AN0000002" target="_blank" >RIV/00023299:_____/17:N0000002 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Umělecká litina ve sbírkách Národního technického muzea
Popis výsledku v původním jazyce
Krátce po založení dnešního Národního technického muzea v Praze, byly v roce 1909 do jeho sbírek darovány první exponáty z oboru umělecké litiny. V dalších dvaceti letech se vytvořil nevelký a svým složením rozmanitý základ budoucí sbírky, obsahující čtyřicet kusů portrétních plaket, plastik, bust a dva soubory dokumentující technologický postup odlévání litinového víka šperkovnice. Byly to dary železáren, průmyslových podniků a soukromých osob. Zásadní význam pro budoucí charakter sbírky umělecké litiny NTM, měl ale dar tří set kusů litinových odlitků a slévárenských modelů, pocházejících z původní vzorkovny železáren v Komárově u Hořovic. Kromě produktů dalších domácích sléváren je ve sbírce NTM zastoupena ještě malá kolekce ruských litinových plastik z konce 19. století ze známého uralského závodu v Kasli, odlitky neznámé provenience a v počtu několika kusů odlitky rakouské a německé. Celkem je ve sbírce umělecké litiny NTM evidováno více jak 1500 sbírkových předmětů. Podrobné zpracování sbírky umělecké litiny NTM bylo zahájeno v roce 1990. Zaměřilo se na zjištění originality odlitků, analýzu vzorů, na výtvarné předlohy. Porovnáváním s produkcí cizích sléváren se zkoumal vliv produkce pruských železáren v Berlíně, Gleiwitz, Saynu a saském Lauchhammeru. Z průzkumu vyplynulo, že cizozemské odlitky byly, jak bývalo zejména v 1. polovině 19. století běžnou praxí, v mnoha případech beze změny, nebo s malými odchylkami kopírovány. Se sbírkou umělecké litiny NTM je spojeno více jak šedesát jmen domácích a zahraničních sochařů a výtvarných umělců, kteří se přímo, nebo zprostředkovaně podíleli na výtvarné podobě odlitků od 20. let 19. až do 1. poloviny 20. století. Česká umělecká litina zcela zapadá do kontextu produkce středoevropské umělecké litiny 19. a počátku 20. století. Velmi dobré informace při zkoumání sortimentu, analogií a duplicitních odlitků v evropských sbírkách bylo možné najít ve sbírce Hanns Schell Collection v Grazu a digitalizovaném katalogu sbírky Technického muzea ve Vídni, který mimo jiné poskytl pro datování umělecké litiny z železáren v Komárově velmi přesná dobová fakta. Slévárenské modely z vosku, sádry, zinku a mosazi pro odlití bust, sošek, reliéfů, plaket, medailí, těžítek, talířů, rámečků, ozdob a dalších předmětů, jsou ve sbírce umělecké litiny NTM zastoupeny více než 240 kusy a zaslouží si v budoucnu prezentaci formou samostatného katalogu.
Název v anglickém jazyce
Decorative Cast Iron in the Collections of the National Technical Museum
Popis výsledku anglicky
The first exhibits of decorative cast iron were donated to the National Technical Museum collections in Prague in 1909, shortly after the museum was founded. In the course of the next twenty years, a rather small heterogeneous set, consisting of forty portrait plaques, sculptures and busts, and two sets portraying the technique of casting a lid of a jewel box were collected. These items were donations from ironworks, industrial plants and private individuals. A crucial significance for the future character of the museum collection of decorative cast iron had a donated set of three hundred castings and casting patterns, which came from the original ironworks showroom in Komárov near Hořovice. Besides the products of other domestic foundries, in the collection there are a small set of Russian cast iron sculptures made in a well-known ironworks in Kasli in the Ural region at the end of the 19th century, castings of unknown origin, and several pieces of Austrian and German castings. Altogether, the National Technical Museum collection of decorative cast iron contains more than 1 500 items. More than sixty names of domestic and foreign sculptors and of other visual artists are connected with the collection of decorative cast iron, who directly or indirectly participated in shaping castings in the period from the 1820s to the first half of the 20th century. Czech decorative cast iron fits well in the context of the Central European production of decorative cast iron in the 19th and beginning of the 20th centuries. When examining the range of casts, their parallels and duplicate samples, very good information could be found in the Hanns Schell Collection in Graz and in a digital collection catalogue of the Vienna Technical Museum; moreover, the latter was a valuable source of information for the precise dating of products from the Komárov ironworks. In the collection there are more than 240 pieces of casting patterns made of wax, plaster, zinc and brass, which were used for making castings such as busts, sculptures, reliefs, plaques, medals, paper weights, plates, frames, and ornaments. These casting patterns would deserve a presentation in a separate catalogue.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60301 - Philosophy, History and Philosophy of science and technology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7037-276-0
Počet stran knihy
199
Název nakladatele
Národní technické muzeum
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—