Emil Votoček
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023299%3A_____%2F22%3AN0000008" target="_blank" >RIV/00023299:_____/22:N0000008 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Emil Votoček
Popis výsledku v původním jazyce
Emil Votoček (1872–1950) byl významnou postavou české chemie, profesorem experimentální anorganické a organické chemie. Stal se jednou z vůdčích osobností České vysoké školy chemické, z jejíhož chemického odboru vznikla v roce 1920 Vysoká škola chemicko‑technologického inženýrství. Věnoval se především základnímu výzkumu v organické a analytické chemii a ve fytochemii. Zpočátku se zaměřil na problematiku syntetických barviv, později se zabýval především chemií monosacharidů. Podílel se na podobě českého chemického anorganického názvosloví a byl jedním z prvních zástupců v Mezinárodní unii pro čistou a užitou chemii (IUPAC). V časopise Chemické listy byl dlouholetým členem redakční rady. Od roku 1929 vychází časopis Collection of the Czechoslovak Chemical Communications, který založil společně s Jaroslavem Heyrovským. S působením Emila Votočka na pražské technice ve dvacátých a třicátých letech 20. století je spojena vzestupná úroveň výuky chemie i vědeckého výzkumu v oblasti organické, anorganické i analytické chemie. Během svého více než čtyřicetiletého působení vychoval mnoho kvalifikovaných chemiků, kteří se uplatnili v pedagogických a vědeckých pozicích, v technické praxi i ve funkcích, které měly vliv na další vývoj chemického školství. Je autorem několika zásadních učebnic a cvičení z organické a anorganické chemie. V roce 1939 musel Emil Votoček předčasně odejít do penze a po válce již v pedagogické práci nepokračoval. Nedožil se bohužel vzniku samostatné Vysoké školy chemicko‑technologické v roce 1952, ani udělení Nobelovy ceny svým žákům – Jaroslavu Heyrovskému v roce 1959 a Vladimiru Prelogovi v roce 1975. Vysoká škola chemicko‑technologická je s Votočkovým jménem spojena a hlásí se k jeho odkazu. Emil Votoček byl renesančním člověkem. Vynikal v přírodních vědách i v řadě humanitních oborů. Byl schopen číst, psát i přednášet francouzsky, německy, anglicky, italsky, španělsky, polsky a srbochorvatsky, dobře uměl i latinsky. Spojení záliby v přírodních vědách a zájmu o lexikografii, filologii a frazeologii ho vedlo k sepsání několika vícejazyčných slovníků, jako je např. Chemický slovník česko ‑německo ‑francouzsko ‑anglicko ‑latinský. Od mládí měl zájem o hudbu, hrál na klavír, housle, violoncello, kontrabas, flétnu a kla‑rinet. V dospělosti několik let studoval skladbu na Pražské konzervatoři. Je autorem řady komorních skladeb a desítek písní, sestavil Hudební slovník cizích výrazů a rčení. Votoček byl rovněž společenským člověkem, rád se setkával s představiteli vědeckého, kulturního a politického života, z nichž se mnozí se stali jeho přáteli.
Název v anglickém jazyce
Emil Votoček
Popis výsledku anglicky
Emil Votoček (1872–1950) was an important figure of Czech chemistry, professor of experimental inorganic and organic chemistry. He became one of the leading personalities of the Czech Chemical College, from whose chemistry department the College of Chemical-Technical-Logical Engineering was founded in 1920. He devoted himself mainly to basic research in organic and analytical chemistry and in phytochemistry. Initially, he focused on synthetic dyes, but later he was mainly concerned with the chemistry of monosaccharides. He contributed to the development of the Czech inorganic chemical nomenclature and was one of the first representatives in the International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC). He was a long-time member of the editorial board of the journal Chemické listy. Since 1929 the journal Collection of the Czechoslovak Chemical Communications, which he founded together with Jaroslav Heyrovský, has been published. Emil Votoček's work at the Prague University of Technology in the 1920s and 1930s is associated with the rising level of chemistry teaching and scientific research in organic, inorganic and analytical chemistry. During his more than forty-year tenure, he educated many qualified chemists who found their way into teaching and scientific positions, technical practice and positions that influenced the further development of chemical education. He is the author of several seminal textbooks and tutorials in organic and inorganic chemistry. In 1939 Emil Votoček had to retire early and did not continue his teaching work after the war. Unfortunately, he did not live to see the establishment of the independent University of Chemical Technology in 1952, nor did he live to see his pupils, Jaroslav Heyrovský and Vladimir Prelog, awarded the Nobel Prize in 1959 and 1975 respectively. The College of Chemical Technology is associated with Votočka's name and claims his legacy. Emil Votoček was a renaissance man. He excelled in the natural sciences as well as in a number of humanities. He was able to read, write and lecture in French, German, English, Italian, Spanish, Polish and Serbo-Croatian, and he was also fluent in Latin. The combination of his passion for the natural sciences and his interest in lexicography, philology and phraseology led him to write several multilingual dictionaries, such as the Czech-German-German-French-English-Latin Chemical Dictionary. From his youth he was interested in music, playing piano, violin, cello, double bass, flute and piano-rinet. As an adult, he studied composition at the Prague Conservatory for several years. He is the author of numerous chamber compositions and dozens of songs, and has compiled a Musical Dictionary of Foreign Expressions and Sayings. Votoček was also a sociable person, he liked to meet representatives of scientific, cultural and political life, many of whom became his friends.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7037-345-3
Počet stran knihy
371
Název nakladatele
Národní technické muzeum
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—