Novejší pohled na léčbu obrovskobuněčné arteritidy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023728%3A_____%2F23%3AN0000053" target="_blank" >RIV/00023728:_____/23:N0000053 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.medvik.cz/link/bmc23019004" target="_blank" >https://www.medvik.cz/link/bmc23019004</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Novejší pohled na léčbu obrovskobuněčné arteritidy
Popis výsledku v původním jazyce
Obrovskobuněčná artritida (giant cell arteritis, GCA) je primární systémová vaskulitida, která preferenčně postihuje zánětem velké a střední arterie. Závažnými komplikacemi mohou být zhoršení nebo ztráta vidění, příznaky arteriální stenózy a is- chemie orgánů a vznik aneuryzmatu. Většina pacientů je léčena iniciálními dávkami prednisonu 40-60 mg denně. U pacientů s vizuálními příznaky je doporučeno použití pulzních dávek kortikoidů. Předmětem přehledné práce jsou otázky spojené se způsobem detrakce a délky podávání kortikoidů. Délka podávání má být adekvátní k potlačení aktivity, navození remise a snížení rizika vzplanutí (flare). Na druhé straně glukokortikoidy mají i závažné nežádoucí účinky, které jsou asociovány s kumulativní dávkou prednisonu, proto jsou vyvíjeny a zkoušeny léky, které by při souběžném podávání s kortikoidy snížili jejich kumulativní dávku. Ze starších léků je to metotrexát, z novějších paktocilizumab, který je v této indikaci schválen. Otázkou zůstává, v jaké fázi léčby tocilizumab podávat - zda u všech pacientů již od začátku léčby, nebo pouze u pacientů s refrakterní a relabující formou onemocnění. Z novějších léků jsou zkoušeny abatacept a inhibitor JAK1/2 baricitinib. Pro část pacientů se závažnými projevy je také vhodná endovaskulární léčba především pro intrakraniální manifestace GCA.
Název v anglickém jazyce
A new perspective on the treatment of giant cell arteritis
Popis výsledku anglicky
Giant cell arteritis (GCA) is a primary systemic vasculitis that preferentially affects large and medium-sized arteries. Serious complications can be deterioration or loss of vision, symptoms of arterial stenosis and organ ischemia, and the formation of an aneurysm. Most patients are treated with initial doses of prednisone of 40-60 mg daily. In patients with visual symptoms, the use of pulsed doses of corticoids is recommended. The subject of this comprehensive work are questions related to the method of detraction and the duration of administration of corticoids. The duration of administration should be adequate to suppress activity, induce remission and reduce the risk of flare-ups. On the other hand, glucocorticoids also have serious side effects that are associated with a cumulative dose of prednisone, which is why drugs are being developed and tested that would reduce their cumulative dose when administered simultaneously with corticoids. Of the older drugs, it is methotrexate, of the newer pactocilizumab, which is approved for this indication. The question remains at what stage of treatment tocilizumab should be administered - whether to all patients from the start of treatment, or only to patients with refractory and relapsing forms of the disease. Among newer drugs, abatacept and the JAK1/2 inhibitor baricitinib are being tested. For some patients with severe manifestations, endovascular treatment is also suitable, especially for intracranial manifestations of GCA.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
30226 - Rheumatology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů