Prevence perinatálních duševních poruch: současná situace ve světě a v České republice
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023752%3A_____%2F19%3A43920101" target="_blank" >RIV/00023752:_____/19:43920101 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.gynekologieaporodnictvi.cz/files/uploads/pdf/GaPObsah05.pdf" target="_blank" >https://www.gynekologieaporodnictvi.cz/files/uploads/pdf/GaPObsah05.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Prevence perinatálních duševních poruch: současná situace ve světě a v České republice
Popis výsledku v původním jazyce
Těhotenství a období po porodu je pro většinu žen a jejich partnerů spojeno s radostí. Avšak u nezanedbatelného množství žen se v perinatálním období rozvinou úzkostné či depresivní příznaky či závažnější duševní onemocnění. Psychické poruchy v perinatálním období mají významné negativní dopady na ženu samotnou, ale i její dítě a partnera. V zahraničí existují efektivní nástroje primární, sekundární a terciální prevence duševních nemocí v perinatálním období, které jsou založeny na diseminaci informací, aktivním vyhledáváním ohrožených žen a možnostech cílené specializované léčby. V ČR dosud neexistuje systematická prevence perinatálních duševních poruch. V naší práci popisujeme prevalenci a dopady perinatálních duševních poruch a metody jejich prevence. Dále rozebíráme bariéry efektivní prevence v ČR a nastiňujeme možnosti, jak je překonat. Navázání systematické spolupráce mezi obory pečujícími o ženu v perinatálním období je prvním a nejdůležitějším krokem.
Název v anglickém jazyce
Prevention of perinatal mental disorders: the current situation in the world and in the Czech Republic
Popis výsledku anglicky
Pregnancy and postpartum period are associated with happiness for most women and their partners. However, a significant number of women in the perinatal period develop anxiety or depressive symptoms, or more severe mental disorder. Perinatal mental disorders have significant negative effects on the woman, as well as on her family. In many countries, there are effective tools of primary, secondary, and tertiary prevention of perinatal mental illnesses, based on the dissemination of information, active search for at risk women and access to specialized treatment. Currently, there is no systematic prevention of perinatal mental disorders in Czechia. In this paper we review the prevalence, impact, and methods of prevention of perinatal mental disorders. Furthermore, we discuss the barriers to effective prevention in Czechia and propose a strategy how to overcome them. Establishing systematic collaboration between caregivers in the perinatal period is the first and most important step.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
30301 - Social biomedical sciences (includes family planning, sexual health, psycho-oncology, political and social effects of biomedical research)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/LO1611" target="_blank" >LO1611: Udržitelnost pro Národní ústav duševního zdraví</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Gynekologie a porodnictví
ISSN
2533-4689
e-ISSN
—
Svazek periodika
3
Číslo periodika v rámci svazku
5
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
4
Strana od-do
320-323
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—