Vliv geologického podloží na chřadnutí smrčin v západních Čechách: vyhodnocení 21 petrograficky homogenních povodí Slavkovského lesa metodami dálkového průzkumu Země na 7 různých horninách. Malenovský Z., Cudlín P., Krám P.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00025798%3A_____%2F04%3A00000216" target="_blank" >RIV/00025798:_____/04:00000216 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vliv geologického podloží na chřadnutí smrčin v západních Čechách: vyhodnocení 21 petrograficky homogenních povodí Slavkovského lesa metodami dálkového průzkumu Země na 7 různých horninách. Malenovský Z., Cudlín P., Krám P.
Popis výsledku v původním jazyce
Nejméně poškozených smrkových porostů bylo nalezeno na povodích s podložím serpentinitu. Nepatrně vyšší bylo poškození v případě podloží budovaného neovulkanity, rulami a granity a nejvyšší procento bylo zjištěno na podloží tvořeném svorem, amfibolitem aleukogranitem. Pořadí odolnosti povodí vůči acidifikaci sestavené na základě ANC a alkality povrchových vod je obdobné pořadí odolnosti podle poškození smrků. Jediný výrazný rozdíl je u amfibolitu, který je díky svému vysokému obsahu vápníku a hořčíku sice geochemicky vhodným prostředím pro výživu smrků, ale jílovité půdy vytvářejí nepříznivé hydrické poměry v amfibolitových povodích.
Název v anglickém jazyce
Influence of geological substrate on the spruce decline in western Bohemia: Evaluation of 21 petrologically homogenous catchments on 7 different bedrocks in the Slavkov Forest by the remote sensing methods. Malenovský Z., Cudlín P., Krám P.
Popis výsledku anglicky
The least damaged spruce forest was found at serpentinite catchments. Slightly larger damage was documented at sites underlain by neovolcanites, gneiss and granite. The most damaged spruce trees were found at sites underlain by mica schist, amphibolite and leucogranite. Order of resistance against acidification according to the streamwater ANC and alkalinity is similar to the order of spruce damage. The only important difference was found in the case of amphibolite, which forms geochemically favorable conditions for spruce nutrition . However clayey soils cause unfavorable hydrologic conditions in amphibolite catchments.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
DD - Geochemie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/GA205%2F01%2F1426" target="_blank" >GA205/01/1426: Vliv geologického podloží na koloběh prvků a chřadnutí lesa: regionální syntéza výzkumů v malých povodích</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2004
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Atmosférická depozice 2004
ISBN
80-02-01659-9
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
49-56
Název nakladatele
Ústav pro hydrodynamiku Akademie věd ČR
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Tejmlov, Šumava
Datum konání akce
1. 1. 2004
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—