Cu-skarn v Kotli v Krkonoších
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00025798%3A_____%2F08%3A00000312" target="_blank" >RIV/00025798:_____/08:00000312 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Cu-skarn v Kotli v Krkonoších
Popis výsledku v původním jazyce
Výskyt rud na Kotli v krkonoších byl hornicky pravděpodobně otevřen až v polovině 19. století. Ložiskově jde o bezvýznamný výskyt, vzhledem k malému rozměru zrudněné zóny a nevhodné geografické poloze v rezervaci Krkonošského národního parku. Geneticky jde o polymetalický skarn spjatý s působením termálních účinků a fluid krkonošsko-jizerského plutonu na krystalický vápenec, se zrudněním Cu, Zn, As, W (Pb, Ag, Mo). Skarn je tvořen diopsidem, grossularem, křemenem, kalcitem, plagioklasem, aktinolitem a epidotem, podružné až akcesorické jsou vesuvian, chlorit, fluorit, K-živec a Sn-titanit. Rudní minerály jsou zastoupeny chalkopyritem, pyritem, sfaleritem, arzenopyritem, scheelitem a vzácně se vyskytujícími Cu-Ag-Fe sulfidem, galenitem, covelínem, a pyrhotinem. Sekundární jsou malachit, chryzokol, azurit, langit a limonit.
Název v anglickém jazyce
Cu-skarn at Mt. Kotel, Krkonoše Mts., Czech Republic
Popis výsledku anglicky
This paper is focused to geology, petrology and mineralogy of a small Cu-bearing skarn situated at Mt. Kotel in the Krkonoše Mts., Czech Republic. Small gallery from half of 19th Century is situated at the altitude of about 1344 m. The skarn belongs to the Krkonoše-Jizera LT/MP-HT metamorphic complex, close to the contact with the Variscan Krkonoše-Jizera Granite Pluton. Skarn is composed from diopside, grossular, quartz, calcite, plagioclase, actinolite and epidote with subordinated vesuvianite, chlorite, fluorite, K-feldspar, apatite and Sn-rich titanite. Ore minerals are represented by abundant chalcopyrite, pyrite, sphalerite, arsenopyrite and scheelite and much rarer Cu-Ag-Fe sulphide, galena, covellite and pyrhotite. Secondary minerals include malachite, langite, chysocola, azurite and ?limonite?. Microprobe data of selected silicates and sulphides are presented.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
DB - Geologie a mineralogie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2008
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Bulletin mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea v Praze
ISSN
1211-0329
e-ISSN
—
Svazek periodika
16
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
—
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—