Karbonátové konkrece „koblížky“ z lokality Nové Dvory u Suchdola v Moravském krasu (Česká republika)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00025798%3A_____%2F16%3A00000265" target="_blank" >RIV/00025798:_____/16:00000265 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Karbonátové konkrece „koblížky“ z lokality Nové Dvory u Suchdola v Moravském krasu (Česká republika)
Popis výsledku v původním jazyce
karbonátovým tmelem, kde tmel sestává z protáhlých kalcitových krystalů, uspořádaných do radiálně paprsčitých agregátů. Mezi ostrohrannými až polozaoblenými klasty převažuje hlavně křemen a v malém množství jsou přítomny klasty draselného živce a albitu. Všechny zmíněné minerály často nesou známky koroze způsobené karbonátovým tmelem. V malém množství se objevují lupínky muskovitu a chloritu. Průsvitná těžká frakce pískovců i konkrecí vykazuje znaky míšení detritu typického pro křídové sedimenty a detritu pocházejícího z lokálních zdrojů (například devonských klastik). Asociace těžkých minerálů typická pro cenomanské klastické sedimenty zahrnuje staurolit, kyanit, turmalín, rutil a sillimanit, zatímco pro lokální zdroje je typická převaha především epidotu a zirkonu. Klastický materiál „novodvorských koblížků“ tedy můžeme interpretovat jako klastickou výplň krasové kapsy, která vznikla v průběhu křídy (rudické vrstvy) nebo později redepozicí zvětralin klastických sedimentů cenomanu a devonu a to během staršího kenozoika. Vznik konkrecí souvisí s migrací roztoků bohatých na CaCO3. Tyto byly generovány v průběhu vývoje paleodeprese (krasových dutin případně závrtů) v devonských vápencích. Přesný mechanizmus vzniku studovaných konkrecí se však prozatím nepodařilo určit.
Název v anglickém jazyce
Carbonate concretions ' doughnuts ' from the Nové Dvory by Suchdol site in the Moravian Karst (Czech Republic)
Popis výsledku anglicky
Nové Dvory “donuts” are globular to elongated concretions, up to 10 cm in diameter, with remarkable radial structure. Th ey were described from sandstone and limestone cavities in the Moravian karst. Microscopic analyses indicate that these nodules consist of about 45 mod. % of elongated calcite crystals (Ca0,999–0,998 Mg0,002–0,001 CO3). Angular to subrounded quartz grains form the dominant clast type. K-feldspar, strongly weathered plagioclase grains and muscovite are present in small amount. Mineralogical composition of the translucent heavy fraction of “donuts” and surrounding sandstones is interpreted as result of mixing of the detritus coming from the typical Cretaceous (Cenomanian) sediments and of detritus coming from local sources (such as Devonian clastic sediments). Translucent heavy mineral assemblage typical for the Cretaceous clastic sediments includes staurolite, kyanite, tourmaline, rutile and sillimanite, while the local material (Devonian) is characterized by a dominance of epidote and/or zircone. Th e Nové Dvory “donuts” can be interpreted as a product of precipitation of calcium carbonate in sand that fi lled the karst cavities (paleo-sinkholes or paleo-cave).
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
DB - Geologie a mineralogie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku
ISSN
1212-6209
e-ISSN
—
Svazek periodika
Vol. 23
Číslo periodika v rámci svazku
1-2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
52-58
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—