Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000, geologická mapa 24-324 Brno-sever
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00025798%3A_____%2F20%3A00000302" target="_blank" >RIV/00025798:_____/20:00000302 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://mapy.geology.cz/geocr25/" target="_blank" >https://mapy.geology.cz/geocr25/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000, geologická mapa 24-324 Brno-sever
Popis výsledku v původním jazyce
List základní geologické mapy 24-324 Brno pokrývá severní část aglomerace města Brna a přilehlé hornatiny Bobravské a Drahanské vrchoviny. Listem protékají řeky Svratka a Svitava. Geologický fundament reprezentující Český masiv je na listu zastoupený brněnským masivem a jeho paleozoickým pokryvem. Na těchto jednotkách leží neogenní sedimenty karpatské předhlubně, které geologicky patří do Západních Karpat a kvartérní usazeniny.Brněnský masiv jako součást brunovistulika je kadomsky konsolidované převážně magmatické těleso, které se skládá z východní, geochemicky primitivní granodioritové oblasti a západní granodioritové oblasti, jejíž geochemické složení ukazuje na vývoj v prostředí kontinentální kůry. Na těchto plutonických částech (stáří ~ 600 Ma) je v reliktech zachován metamorfní plášť vyvinutý minimálně během dvou metamorfních fází. Granodioritové oblasti jsou odděleny metabazitovou zónou, což je tektonická šupina s převažujícími slabě metamorfovanými bazalty, jejichž chemismus se blíží bazaltům oceánských hřbetů, a která představuje nejstarší doloženou část brněnského masivu (stáří ~ 725 Ma). Metadioritová zóna stará ca 650 Ma leží v metamorfním plášti západních granodioritů podél západního okraje metabazitové zóny a tvoří spolu s ní tzv. centrální bazický pruh. V koncepci mapy je metadioritová zóna řazena do západní oblasti masivu.Bazální devonská klastika reprezentující moravskoslezské paleozoikum vystupují v tektonicky omezené zóně Babího lomu, která odděluje metabazitovou zónu a východní granodioritovou oblast. Tato hranice patří z hlediska geofyzikálního obrazu mezi jednu z nejvýraznějších hranic v celém Českém masivu, a to jak podle úplných Bouguerových anomálií, tak podle magnetických anomálií deltaT.V tektonicky predisponovaných sníženinách jsou na listu zachovány sedimenty karpatské předhlubně. Sedimenty ottnangu jsou vyvinuty především ve facii štěrků, v badenských sedimentech převládají velké mocnosti vápnitých jílů, na bázi často s písky a štěrky.
Název v anglickém jazyce
Base geological map of the Czech Republic 1 : 25 000, geological map 24-324 Brno-sever
Popis výsledku anglicky
Sheet No. 24-324 Brno-sever of the Basic Geological Map of the Czech Republic covers the northern part of the Brno agglomeration and adjacent parts of the Bobrava nad Drahany uplands. The Svratka and Svitava Rivers run through the area. Basement formed by the Brno Massif and its Paleozoic cover (Moravian-Silesian area) is covered by the Neogene sediments of the Carpathian Foredeep and the Quaternary cover. Brno Massif (part of Brunovistulicum) is the Cadomian magmatic body (c. 600 Ma old) composed of the Eastern Granodiorite Area of primitive geochemical signature and the Western Granodiorite Area which evolved within an ancient continental crust. At least two metamorphic events are preserved in relics of metamorphic rocks in roof pendants of granodiorites. The granodiorite areas are separated by the Metabazite Zone composed of slightly metamorphosed basalts with geochemistry similar to basalts of mid-ocean ridges. This belt is the oldest proved part of the Brno Massif (~725 Ma old). The Metadiorite Zone (~650 Ma old) lying westerly of the Metabazite Zone is assigned to the Western Granodiorite Area within philosophy of this map.The Devonian basal clastic sediments crop out in a tectonic slice of the Babí Lom Zone, which separates the Metabazite Zone from eastern granodiorites. This boundary is one of the most pronounced geophysical boundaries in the Bohemian Massif according to maps of regional gravity and magnetic anomalies.The Neogene sediments of the Carpathian Foredeep cover the Brno Massif preferentially in the tectonically predisposed valleys. The Ottnangian gravels prevail in the Jinačovice trough, the Řečkovice–Kuřim trough is filled by the thick Badenian calcareous clays with sands and gravels at the base.
Klasifikace
Druh
N<sub>map</sub> - Specializovaná mapa s odborným obsahem
CEP obor
—
OECD FORD obor
10505 - Geology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
ZGM 25
Číslo předpisu
ISBN 978-80-7075-982-0
Technické parametry
Geologická mapa zakrytá
Ekonomické parametry
Státní geologická služba
Označení certifikačního orgánu
—
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů