Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Sada dílčích 3D modelů nezbytných pro konstrukci finálního 3D modelu vlivů poddolování na povrch a 3D modelu nejistot (pro lokalitu Mariánské Radčice)

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00025798%3A_____%2F22%3A00000193" target="_blank" >RIV/00025798:_____/22:00000193 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

    <a href="https://rens.geology.cz/sites/default/files/2023-02/RENS_Nmap_SS02030023-V38_MarRad.pdf" target="_blank" >https://rens.geology.cz/sites/default/files/2023-02/RENS_Nmap_SS02030023-V38_MarRad.pdf</a>

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Sada dílčích 3D modelů nezbytných pro konstrukci finálního 3D modelu vlivů poddolování na povrch a 3D modelu nejistot (pro lokalitu Mariánské Radčice)

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Při řešení reálného ovlivnění povrchu v důsledku poddolování je nezbytné pracovat s 3D komplexními modely, které spojují informace o geologické stavbě (3D strukturně-geologický model) s možnostmi vlivu těžby (3D model důlních děl atd.). Tyto prostorové informace jsou nutné pro moderní územní plánování.Podstata projektu RENS „Poddolovaná území“ spočívá ve vytvoření metodiky zpracování všech dostupných podkladů pro vytvoření komplexního 3D modelu, který je podstatným vstupem pro tvorbu tzv. CIM (City Information Modeling). CIM jako rozvíjející se obor, je zásadní pro rozvoj městských aglomerací. Jeho přidanou hodnotou je, že jde nad rámec většiny současných mode-lů a souborů BIM (Building Information Modeling), zahrnuje infrastrukturní stavby a vymezení ochranných pásem ve vazbě na povrchovou situaci staveb.V roce 2022 byla, jako první plánovaný výsledek dílčího projektu RENS, do-končena „Sada dílčích 3D modelů nezbytných pro konstrukci finálního 3D modelu vlivů poddolování na povrch a 3D modelu nejistot“ pro první pilotní lokalitu Mariánské Radčice.Tuto sadu tvoří následující dílčí samostatné 3D modely (odkazy na stažení těchto čtyřech 3D modelů ve formátu 3D pdf pro prohlížení v programu Adobe Reader jsou v části 7. TECHNICKÉ PARAMETRY VÝSLEDKU):1. 3D strukturně-geologický model, 2. 3D digitální model reliéfu 5. generace (DMR5) a jeho porovnání s DEM k roku 1950,3. 3D Landscape model,4. 3D model důlních děl a podzemních prostor.Tyto dílčí modely budou uplatněny jako výchozí vstupy pro další práce na finálním 3D komplexním modelu vlivů poddolování na povrch a 3D modelu míry nejistoty strukturně geologického modelu. Na základě těchto modelů bude následně v další etapě řešení projektu RENS zpracována Certifikovaná metodika pro tvorbu komplexního 3D modelu vlivů poddolování na povrch, který bude relevantním vstupem pro City Information Modeling.

  • Název v anglickém jazyce

    A set of partial 3D models necessary to construct the final 3D model of undermining effects on the surface and the 3D uncertainty model (for locality Mariánské Radčice)

  • Popis výsledku anglicky

    When dealing with the real impact of the surface as a result of undermining, it is necessary to work with 3D complex models that combine information about the geological structure (3D structural-geological model) with the possibilities of the influence of mining (3D model of mine shafts, etc.). This spatial information is necessary for modern spatial planning.The essence of the RENS project 'Mined areas' consists in the creation of a methodology for processing all available documents for the creation of a complex 3D model, which is an essential input for the creation of the so-called CIM (City Information Modeling). CIM, as a developing field, is essential for the development of urban agglomerations. Its added value is that it goes beyond the scope of most current BIM (Building Information Modeling) models and files, it includes infrastructure constructions and the definition of protective zones in relation to the surface situation of buildings.In 2022, as the first planned result of the RENS sub-project, the 'Set of partial 3D models necessary for the construction of the final 3D model of the effects of undermining on the surface and the 3D uncertainty model' was completed for the first pilot site of Mariánské Radčice.This set consists of the following sub-individual 3D models (links to download these four 3D models in 3D pdf format for viewing in Adobe Reader are in section 7. TECHNICAL RESULT PARAMETERS):1. 3D structural-geological model,2. 3D digital relief model of the 5th generation (DMR5) and its comparison with the DEM of 1950,3. 3D Landscape model,4. 3D model of mine shafts and underground spaces.These partial models will be used as initial inputs for further work on the final 3D complex model of the effects of undermining on the surface and the 3D model of the degree of uncertainty of the structural geological model. On the basis of these models, a Certified Methodology for the creation of a complex 3D model of the effects of undermining on the surface, which will be a relevant input for City Information Modeling, will subsequently be developed in the next stage of the RENS project solution.

Klasifikace

  • Druh

    N<sub>map</sub> - Specializovaná mapa s odborným obsahem

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    10505 - Geology

Návaznosti výsledku

  • Projekt

    <a href="/cs/project/SS02030023" target="_blank" >SS02030023: Horninové prostředí a suroviny</a><br>

  • Návaznosti

    P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2022

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů

Údaje specifické pro druh výsledku

  • Interní identifikační kód produktu

    Sada 3D modelů Mariánské Radčice (SS02030023-V38)

  • Číslo předpisu

  • Technické parametry

    Výsledek představuje sadu čtyř dílčích 3D modelů nezbytných pro konstrukci finálního 3D modelu vlivů poddolování na povrch a 3D modelu nejistot lokality Mariánské Radčice. Modely jsou doprovázeny vysvětlujícím textem ve formě technické zprávy v českém jazyce. Vytvořený výstup vznikl v rámci řešení projektu TA ČR SS02030023 - Horninové prostředí a nerostné suroviny, jehož hlavním cílem je výzkum, sledování a vyhodnocování stavu horninového prostředí, přírodních zdrojů, geologických rizik a geologických informací v celé ČR a poskytování nových poznatků nejen státní správě, ale také odborné i laické veřejnosti. Pomocí těchto modelů bude možné vytvořit komplexní 3D model lokality Mariánské Radčice, který se stane podstatným vstupem pro tvorbu tzv. CIM (City Information Modeling). CIM jako rozvíjející se obor, je zásadní pro plánování a rozvoj městských aglomerací. Jeho přidanou hodnotou je, že jde nad rámec většiny současných modelů a souborů BIM (Building Information Modeling), zahrnuje infrastrukturní stavby a vymezení ochranných pásem ve vazbě na povrchovou situaci staveb. Všechny čtyři 3D modely jsou dostupné ke stažení ve formátu 3D pdf zde: • 3D strukturně-geologický model – Mariánské Radčice https://rens.geology.cz/sites/default/files/2023-02/3D_strukturne-geologicky-model_Marianske_Radcice.pdf • 3D digitální model reliéfu 5. generace (DMR5) a jeho porovnání s DEM k roku 1950 – Mariánské Radčice https://rens.geology.cz/sites/default/files/2023-02/DMR5G-a-DEM1950-Marianske_Radcice.pdf • 3D Landscape model – Mariánské Radčice https://rens.geology.cz/sites/default/files/2023-02/3DLandscape-Marianske_Radcice.pdf • 3D model důlních děl a podzemních prostor – Mariánské Radčice https://rens.geology.cz/sites/default/files/2023-02/3D_model_dulnich_del_a_podzemnich_prostor-Marianske_RadciceV1.pdf

  • Ekonomické parametry

    Modely slouží jako základ pro tvorbu komplexního 3D modelu lokality Mariánské Radčice, který se stane podstatným vstupem pro tvorbu tzv. CIM (City Information Modeling) v daném katastrálním území. Přesný ekonomický přínos je obtížné vyčíslit, mj. proto, že jde o modelový příklad řešení především z hlediska technického, aniž by byly specifikovány další okrajové podmínky řešení v rámci celého území intra- a extravilanu samotných Mariánských Radčic. Ekonomický přínos výsledku spočívá nicméně v možnosti provedení kate-gorizace (zónace) poddolovaného území na jednotlivé úseky podle dopadů hlubinné těžby na povrch, které vyplynou až z finálního 3D modelu. Následně bude možno specifikovat doporučení pro další územně-plánovací aktivity v tomto a obdobných územích v podobě certifikované metodiky, jakožto zásadního výstupu projektu.

  • Označení certifikačního orgánu

  • Datum certifikace

  • Způsoby využití výsledku

    C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů