Možnosti využití čiroku a béru pro produkci biomasy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027006%3A_____%2F11%3A00001967" target="_blank" >RIV/00027006:_____/11:00001967 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Možnosti využití čiroku a béru pro produkci biomasy
Popis výsledku v původním jazyce
Globální změny klimatu se projevují zejména tím, že dochází k vysušování půdy, mění se rozložení srážek během roku a tím dochází ke zvýšené erozi. Jedním ze způsobů, jak bojovat proti těmto změnám a nezvyšovat dopady změn, je pěstování méně náročných plodin. V současné době je i trend na zvyšování biodiverzity v zemědělském systému a hledání nových nebo opomíjených plodin pro zvýšení konkurenceschopnosti českých farmářů. Jedním z dobrých řešení může být pěstování čiroků a bérů, jejichž biomasa může býtvyužita jako zdroj pro bioplynové stanice. V 2009 a 2010 byly hodnoceny 3 odrůdy béru a 6 komerčních odrůd čiroku pro energetické využití. Během vegetace byla odebírána biomasa ve dvou různých termínech. Na základě dosažených výsledků můžeme konstatovat,že z hlediska tvorby biomasy je vhodnější čirok. Béry pak jsou vzhledem ke kratší vegetační době vhodnější do oblastí, kde je limitována vegetační doba.
Název v anglickém jazyce
Possibilities of utilization of sorghum and foxtail millet for biomass production
Popis výsledku anglicky
Global changes of the climate go with soil drought, changing of precipitations distribution during the year and increasing of soil erosion. One of ways how to fight these changes and impacts on the environment is to grow less-demanding crops. At presentthere is a trend to increase agrobiodiversity in the agrosystems and to search for new or neglected crops for better competitive advantage of Czech farmers. From this point of view, sorghum and foxtail millet could be good a choice for growing. Their biomass can be used in the biogas production. There were evaluated three genotypes of foxtail millet and six genotypes of sorghum in 2009 and 2010 for utilization in the biomass production. The biomass was evaluated in two different dates. On the base of results we can say that sorghum is more utilizable for biomass production than foxtail millet. Foxtail millet is suitable for the regions with the short vegetative period.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
GC - Pěstování rostlin, osevní postupy
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2011
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Úroda
ISSN
0139-6013
e-ISSN
—
Svazek periodika
59
Číslo periodika v rámci svazku
—
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
3
Strana od-do
147-149
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—