Přezimování ozimů a zásoba dusíku v půdě
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027006%3A_____%2F20%3A10145600" target="_blank" >RIV/00027006:_____/20:10145600 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Přezimování ozimů a zásoba dusíku v půdě
Popis výsledku v původním jazyce
Řepka je po letošní teplé zimě většinou v dobrém stavu, nadzemní biomasa nebyla poškozena a zůstaly v ní živiny z podzimu. Zásoba Nmin pod řepkou je zpravidla nízká. Nejprve je nutné přihnojit porosty slabé, později seté a porosty nepřihnojené během podzimního růstu. Zde je třeba časné regenerační hnojení dusíkem pohyblivým v půdě, který se po srážkách rychle dostane ke kořenům rostlin. Vhodná je ledková forma (zvláště u slabších porostů) a močovinová. Amonná forma dusíku zůstává až několik týdnů v povrchové vrstvičce půdy a ke kořenům rostlin se dostává až po oteplení, přeměně na nitráty a následných srážkách. Hnojiva s větším podílem amonné formy dusíku spolu se sírou (např. DASA) lze použít, pokud bílé kořínky vystupují až k povrchu půdy a na povrchu je dobrá půdní struktura (půda není rozplavená). Při nedostatku síry v půdě je možné použít na půdách s pH vyšším než 6 - 6,5 také močovinu se sírou v dávce do 80 kg N/ha. Při regeneračním hnojení ozimé pšenice postupujeme podle obdobných principů. V oblastech s častými jarními přísušky je snahou rychle dostat dusík z hnojiv ke kořenům rostlin, ale zároveň nechceme výrazněji podpořit další tvorbu odnoží u porostů se 2-4 odnožemi. Proto v těchto případech volíme hnojiva na bázi močoviny, která na rozdíl od ledků působí pozvolněji. Naopak u slabších málo odnožených porostů nebo poškozených mrazem hnojíme ledky. Dávka dusíku je většinou 40 - 60 kg N/ha, v sušších oblastech a při menším počtu odnoží může být dávka vyšší.
Název v anglickém jazyce
Overwintering of winter crops and nitrogen supply in soil
Popis výsledku anglicky
After this year's warm winter, the rape is mostly in good condition, the above-ground biomass was not damaged and nutrients from autumn remained in it. The supply of Nmin under rape is usually low. First it is necessary to fertilize weak stands, later sown and stands not fertilized during autumn growth. It needs early regenerative fertilization with nitrogen moving in the soil, which quickly reaches the roots of plants after precipitation. The nitrate form (especially for weaker stands) and urea is suitable. The ammonium form of nitrogen remains in the surface layer of the soil for up to several weeks. It reaches the roots of plants only after warming, transformation into nitrates and subsequent precipitation. Fertilizers with a higher proportion of ammonium nitrogen together with sulfur (eg ANAS) can be used if the white roots rise to the soil surface and there is a good soil structure on the surface. If there is a lack of sulfur in the soil, it is also possible to use urea with sulfur at a rate of up to 80 kg N / ha on soils with a pH higher than 6-6.5. We proceed in a similar way when regenerating fertilization of winter wheat. In areas with frequent spring droughts, we need to quickly get nitrogen from fertilizers to the roots of plants, but at the same time we do not want to significantly support the further formation of shoots in stands with 2-4 shoots. That is why we use urea-based fertilizers, which act more slowly than nitrate fertilizers. On the contrary, we use the nitrate form of nitrogen for weaker, little-shooted or frost-damaged crops. The nitrogen dose is usually 40 - 60 kg N / ha, in drier areas and with a smaller number of shoots the dose may be higher.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
40106 - Agronomy, plant breeding and plant protection; (Agricultural biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů