Aplikace dusíkatých hnojiv pro rozklad slámy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027006%3A_____%2F23%3A10176211" target="_blank" >RIV/00027006:_____/23:10176211 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Aplikace dusíkatých hnojiv pro rozklad slámy
Popis výsledku v původním jazyce
V příspěvku jsou popsány doporučené postupy pro aplikaci dusíkatých hnojiv na slámu. Sláma obilnin představuje jednu z možností, jak vracet organickou hmotu zpět do půdy. Její nevýhodou je vysoký poměr uhlíku k dusíku (C:N), proto jsou pro podporu jejího rozkladu používána dusíkatá hnojiva, která tento C:N sníží na vhodnější pro půdní mikrobiální aktivity (20-30:1). Důvodem pro dávku N je aktivita půdních mikroorganismů, které mohou pro rozklad slámy využít i dusík obsažený v půdě, jenž později nemusí být dostupný pro rostliny. Výzkumy potvrzují, že probíhající klimatická změna (zejména teplota, srážky), může rozklad posklizňových zbytků ovlivňovat. Obsah půdní vody představuje velmi důležitý faktor pro rozklad posklizňových zbytků. Vliv povětrnostních podmínek na dynamiku rozkladu posklizňových zbytků je proto zřejmý a je třeba sledovat mineralizační procesy v půdě ovlivněné dusíkem pocházejícím z hnojiv. V letech, kdy jsou srážky nízké a naopak vysoké teploty, je rozklad slámy velmi nízký, a to i po hnojení dusíkatými hnojivy. Nicméně i v letech, kdy je více srážek, se v letním a podzimním období většinou rozloží jen okolo 30 % slámy. S rozkladem slámy souvisí i emise CO2. Zapravení slámy krátce po sklizni může zvýšit emise CO2 oproti půdám bez slámy až trojnásobně. S odstupem několika týdnů emise CO2 v půdě se zapravenou slámou zůstávají vyšší minimálně o třetinu, přičemž hnojení močovinou a digestátem emise CO2 dále zvyšuje. Sláma ponechaná na povrchu půdy naopak emise CO2 významně snižuje. Pro aplikaci dusíkatých hnojiv na půdu je proto doporučeno snížit dávky dusíku na 4-5 kg N na jednu tunu slámy a v suchém roce hnojiva neaplikovat, případně až po zapravení slámy po období mulčování. Pokud následuje ozimá řepka nebo meziplodina s vyššími nároky na výživu dusíkem, je možné zvýšit dávku N na 6-10 kg N/t slámy. Tekutá statková i kapalná organická hnojiva by měla být zapravena do půdy co nejdříve po aplikaci na slámu, nejlépe v jedné operaci.
Název v anglickém jazyce
Application of nitrogen fertilizers for the straw decomposition
Popis výsledku anglicky
The paper describes recommended procedures for the application of nitrogen fertilizers on straw. Cereal straw is one of the ways to return organic matter back to the soil. Its disadvantage is the high ratio of carbon to nitrogen (C:N). Therefore nitrogen fertilizers are used to support its decomposition, which decrease this ratio C:N closer to that suitable for soil microbial activities (20-30:1). The reason for the N dose is the activity of soil microorganisms, which can also use the nitrogen contained in the soil to decompose straw, which may not be later available to plants. Research confirms that ongoing climate change (especially temperature, precipitation) can affect the decomposition of crop residues. Soil water content is a very important factor for the decomposition of crop residues. The influence of weather conditions on the dynamics of crop residue decomposition is therefore obvious and it is necessary to monitor mineralization processes in soil affected by nitrogen coming from fertilizers. In years when precipitation is low and, conversely, temperatures are high, the decomposition of straw is very low, even after application of nitrogen fertilizers. However, even in the years with higher precipitation, only about 30% of straw is usually decomposed in summer and autumn. CO2 emissions are also related to the decomposition of straw. The incorporation of straw shortly after harvest can increase CO2 emissions by up to three times compared to soils without straw. CO2 emissions in soil with incorporation of straw remain higher by at least a third after a few weeks, while fertilization with urea and digestate further increases CO2 emissions. On the other hand, straw remaining on the soil surface significantly reduces CO2 emissions. There is recommended reduce the nitrogen doses to 4-5 kg N per ton of straw and not to apply fertilizers in a dry year, or only after the straw has been incorporated after a mulching period. If follows the winter oilseed rape or catch crop with higher nitrogen nutrient requirements, there is possible to increase the dose of N to 6-10 kg N/t of straw. Both liquid manure and liquid organic fertilizers should be incorporated into the soil as soon as possible after application to straw, preferably in one operation.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
40106 - Agronomy, plant breeding and plant protection; (Agricultural biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů