Alarmující šíření invazní bakterie
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027006%3A_____%2F23%3A10176557" target="_blank" >RIV/00027006:_____/23:10176557 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Alarmující šíření invazní bakterie
Popis výsledku v původním jazyce
Bakterie Xylella fastidiosa (Xf) způsobuje komplex chorob na širokém spektru téměř 300 různých druhů rostlin. V roce 2013 byla identifikována jako původce totální devastace olivových hájů v italské provincii Apulia. Aktuálně se šíří po evropském kontinentu z jižních oblastí v okolí Středozemního moře a ze západního pobřeží Atlantického oceánu do střední Evropy. V současnosti představuje nová invazní bakterie největší fytosanitární hrozbu pro zemědělskou produkci v Evropě. Podle prováděcího nařízení Evropské komise 2019/2072, přílohy II, je zařazena mezi karanténní škodlivé organismy pro všechny členské státy Evropské unie (EU). Evropská a Středozemní organizace ochrany rostlin (EPPO) bakterii v roce 2017 zahrnula do seznamu patogenů podléhajících přísné regulaci (viz EPPO A2 seznam). K náhlému průniku karanténní bakterie na území ČR může dojít dovozem infikovaných rostlin z oblastí výskytu a jejich následným množením. Významným rizikem je i přítomnost potenciálně infikovaných hmyzích vektorů bakterie v zásilkách ovoce, zeleniny nebo rostlin. Pro ČR by měl závažný hospodářský dopad zejména průnik kmenů Xf schopných infikovat révu vinnou a některé ovocné a lesní dřeviny. Systematický průzkum rizikových ekosystémů v oblastech potenciálního přirozeného výskytu Xf se v ČR neprovádí. V nejteplejších oblastech ČR jsou v ohrožení i lesní a intravilánové porosty listnatých dřevin rostoucí na výhřevných a propustných půdách. Na základě podnětů laické i odborné veřejností aktuálně probíhá v rizikových oblastech výběr vhodných lokalit pro monitoring výskytu choroby. Lze jen doufat, že relativně méně vhodné klimatické podmínky pro šíření bakterie v ČR nepovedou k tak dramatickým ekonomickým ztrátám a ekologickým škodám jako v teplejších oblastech EU.
Název v anglickém jazyce
Alarming spread of invasive bacteria
Popis výsledku anglicky
The bacterium Xylella fastidiosa (Xf) causes a complex of diseases on a wide range of almost 300 different plant species. In 2013, it was identified as the causal agent of the total devastation of olive groves in the Italian province of Apulia. It is currently spreading across the European continent from southern areas around the Mediterranean Sea and from the western Atlantic coast to central Europe. Currently, the new invasive bacterium represents the biggest phytosanitary threat to agricultural production in Europe. According to the European Commission Implementing Regulation 2019/2072, Annex II, it is classified as a quarantine pest for all European Union Member States. The European and Mediterranean Plant Protection Organisation (EPPO) included the bacterium in 2017 in a list of pathogens subject to strict regulation (see EPPO A2 list). Sudden entry of the quarantine bacterium into the Czech Republic may occur through the import of infected plants from the areas of occurrence and their subsequent multiplication. The presence of potentially infected insect vectors of the bacterium in consignments of fruit, vegetables or plants is also an important risk. For the Czech Republic, in particular the penetration of Xf strains capable of infecting grapevines and some fruit and forest tree species would have a serious economic impact. Systematic surveys of at-risk ecosystems in areas of potential natural occurrence of Xf are not carried out in the Czech Republic. In the hottest regions of the Czech Republic, forest and intravillage stands of deciduous trees growing on calorific and permeable soils are also at risk. On the basis of suggestions from the general public and experts, suitable sites for monitoring the disease are currently being selected in areas at risk. It can only be hoped that the relatively less suitable climatic conditions for the spread of the bacterium in the Czech Republic will not lead to such dramatic economic losses and ecological damage as in warmer areas of the EU.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
40106 - Agronomy, plant breeding and plant protection; (Agricultural biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů