Funkční vzorek Oplocení výběhu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027014%3A_____%2F22%3AN0000003" target="_blank" >RIV/00027014:_____/22:N0000003 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://vuzv.cz/_privat/22003.pdf" target="_blank" >https://vuzv.cz/_privat/22003.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Funkční vzorek Oplocení výběhu
Popis výsledku v původním jazyce
Řešení se týká oplocení stád proti predátorům, zejména se jedná o ochranu hospodářských zvířat, jako jsou ovce nebo kozy, před útoky zvláště vlků. Nové oplocení vyžaduje použití delších sloupků v oplocení i jejich podstatně přesnější usazení a pevnější zakotvení v zemi. Funkční vzorek vyrobla firma MORAMA Borohrádek.
Název v anglickém jazyce
Functional sample Paddock fencing
Popis výsledku anglicky
The solution concerns the fencing of herds against predators, in particular the protection of livestock, such as sheep or goats, from attacks by wolves in particular. The new fencing requires the use of longer posts in the fencing as well as their significantly more precise placement and stronger anchoring in the ground. The functional sample was produced by the company MORAMA Borohrádek.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
40201 - Animal and dairy science; (Animal biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TP01010047" target="_blank" >TP01010047: Transfer výsledků výzkumu, vývoje a inovací do praxe v oblasti chovu hospodářských zvířat a jeho další ekonomické zefektivnění.</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
FV/VÚŽV/02/2022
Číselná identifikace
FV/VÚŽV/02/2022
Technické parametry
Principem inovace je základní výška minimálně 140 cm a zvýšení lankem o 10 až 15 cm, přičemž zvíře, když při přelézání plotu prostrčí přední nohy pod lanko, už je pak nedokáže zvednout nad lanko, a tak nedokáže překážku překonat. Podstata technického řešení spočívá v tom, že je tvořeno sloupky o minimální délce 2,2 m a v rozích oplocení a dále v intervalech 40 až 60 m je v oplocení zpevňující sloupek, kdy všechny sloupky jsou svisle zapuštěny minimálně 0,8 m v nezámrzné hloubce do vrtaných děr v půdě, utěsněny ponorným vysokofrekvenčním vibrátorem ve štěrkodrti frakce 0/32 KV s vodou, mezi kolmými zalícovanými sloupky je upevněn ohradník v podobě elektrických drátů nebo uzlového pletiva, který je nahoře opatřen elektrickým vodičem. Horní konce všech sloupků jsou osazeny alespoň jedním izolátorem o délce 0,15 až 0,25 m, kterým prochází elektrický vodič. Dolní části sloupků jsou ve výšce maximálně 0,2 m od země osazeny alespoň jedním izolátorem o délce 0,15 až 0,25 m, kterým prochází elektrický vodič. Pod elektrickými vodiči u dolních částí sloupků je na zemi 0,3 až 0,5 m 5 široký pás proti vegetaci pro udržení napětí v elektrickém vodiči minimálně 3,5 kV. Oplocení podle technického řešení je charakterizováno tím, že izolátory jsou na horních koncích všech sloupků připevněny svisle a mohou být i rozvětvené. 10 Oplocení podle technického řešení je charakterizováno dále tím, že izolátory jsou na dolní části všech sloupků připevněny příčně a jsou prodlouženě předsazeny.
Ekonomické parametry
Oplocení stád proti predátorům tvoří minimálně o třetinu vyšší sloupky v oplocení, tj. 2,2 m, které jsou pevněji ukotveny v zemi pomocí štěrkodrtě do nezámrzné hloubky minimálně 0,8 m, dále jsou 10 sloupky osazeny předsazenými izolátory, jimiž vede elektrický vodič. Významná ochrana proti přeskočení oplocení je především v umístění izolátorů s elektrickými vodiči z obou stran sloupku, případně ještě nad sloupek. Ekonomický přínos je pro chovatele ovcí, koz, skotu a jiných přežvýkavců velmi významný, pokud zvířata nebudou dostatečně chráněna. Vlci a toulaví psi jsou schopni usmrtit nebo zranit podstatně více zvířat, než dokážou sežrat. Funkční vzorek vyrobla firma MORAMA Borohrádek. Už nyní se celkové škody údajně pohybují v ČR okolo 4 miliónů korun za rok. Náklady na jednoho vlka se odhadují na 70 tisíc Kč.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
00027014
Název vlastníka
VÝZKUMNÝ ÚSTAV ŽIVOČIŠNÉ VÝROBY, v.v.i. V UHŘÍNĚVSI
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
N - Využití výsledku jiným subjektem je možné bez nabytí licence (výsledek není licencován)
Požadavek na licenční poplatek
—
Adresa www stránky s výsledkem
https://vuzv.cz/_privat/22003.pdf