Nové systémy pro krmení skotu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027031%3A_____%2F15%3A%230000634" target="_blank" >RIV/00027031:_____/15:#0000634 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://svt.pi.gin.cz/VUZT1/start99.php" target="_blank" >http://svt.pi.gin.cz/VUZT1/start99.php</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nové systémy pro krmení skotu
Popis výsledku v původním jazyce
Vedle míchacích krmných vozů (MKV), které jsou dnes dominantním systémem pro krmení skotu, se již několik let na evropském trhu objevují nové poloautomatické systémy krmení (PSK) využívající ve velké míře počítačově orientované systémy řízení s mnoha prvky robotizace. Jejich relativně dobré přijímání ze strany farmářů je podpořeno pozitivními zkušenostmi s dojicími roboty. Jedná se zejména o standardizaci kvality prováděných operací s minimalizací vlivů obsluhy a uvolnění pracovního režimu obsluhy (práce v ranních a večerních hodinách, o víkendech a svátcích). Nové stacionární krmné systémy se vyznačují rozmanitostí z hlediska technického řešení. Některé z nich vyžadují náročnější stavební úpravy stájí (nadžlabové dopravníky, krmné roboty zavěšené na drážce). Jsou však i systémy, které mají vlastní podvozek a jejich pohyb je řízen čidly nebo vodicí kolejnicí. Ve všech případech je u PSK nutné dobudovat mezisklady krmiva s dávkovacím a plnicím zařízením, někdy i míchacím zařízením. Ve srovnání s MKV dochází u PSK k významné úspoře lidské práce (o 54 až 80%). Využitím PSK roste podíl spotřeby elektrické energie a klesá spotřeby PHM. To se projevuje v celkovém snížení provozních nákladů na krmení. Do jaké míry se tyto zajímavé krmné systémy uplatní v českých stájích, napovědí až zkušenosti z prvních pilotních realizací.
Název v anglickém jazyce
New systems in cattle feeding
Popis výsledku anglicky
Besides the self-propelled mixer feeder wagons (SPW), which are dominating in cattle feeding, the semi-automatic feeding system (SAF), which widely use computer oriented systems of management with many features of automation, beginning to use on the European market in last years. They are relatively well accepted by farmers, what is supported by good experience with automatic milking systems. This is especially based on the standartization of operations quality minimalizing the effect of operator, this also free the work régime of operator in the morning and evening and on weekends and holidays. New stationary feeding systems are characterized by diversity in terms of technical solutions. Some of them require more construction work in the stables (conveyors above the feeding table, rails for hanging of feeding robot). There are also systems which have their own chassis, and their movement is controlled by sensors or the guide rail. In all cases SAF needs to build buffer storages of feed with dosing and loading device and sometimes even mixing device. SAF significantly saves the needed labor in comparison to SPW (up to 54-58%). SAF increases electric power consumption and decreases fuel consumption. This reflects in an overal reduction of operating costs of feeding. Experiences of the first pilot implementations will show, how much these interesting systems could expand in the Czech stables.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
GH - Výživa hospodářských zvířat
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Náš chov
ISSN
0027-8068
e-ISSN
—
Svazek periodika
75
Číslo periodika v rámci svazku
11
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
5
Strana od-do
82-86
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—