Mapa potenciální ohroženosti zemědělské půdy erozí zpracováním půdy na území Česka
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027049%3A_____%2F20%3AN0000013" target="_blank" >RIV/00027049:_____/20:N0000013 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Mapa potenciální ohroženosti zemědělské půdy erozí zpracováním půdy na území Česka
Popis výsledku v původním jazyce
Mapa je zaměřena na problematiku eroze zpracováním půdy. Vzhledem k členitému reliéfu a značně velkým půdním blokům je v Česku pro erozi zpracováním půdy velký potenciál. To dokládají i výsledky výzkumného projektu NAZV č. QJ1520028 „Kvantifikace a modelování posunu půdních částic zpracováním půdy a výmolnou erozí v rámci hodnocení celkové ztráty půdy na intenzivně zemědělsky využívaných pozemcích“, v rámci nějž byl na pilotních lokalitách podrobně sledován vliv zpracování půdy na redistribuci půdního materiálu. Eroze zpracováním půdy dosud na národní úrovni v Česku řešena nebyla. Mapa zobrazuje potenciální ztrátu půdy erozí zpracováním půdy pro mechanizaci pluhem na základě parametrů reliéfu. Byl použit modelový přístup zahraničních autorů Goverse et al. (1994). Potřebná vstupní data byla získána terénním měřením posunu půdních částic, dále bylo využito dostupných dat VÚMOP, především mapy zrnitosti z komplexního průzkumu půd v měřítku 1:50 000 a dat digitálního modelu terénu.
Název v anglickém jazyce
Map of potential vulnerability of agricultural land to tillage erosion in the Czech Republic
Popis výsledku anglicky
The map is focused on tillage erosion problems. Due to the rugged relief and the large soil blocks in the Czech Republic, there is great potential for tillage erosion by soil treatment. This is evidenced by the results of the NAZV research project No. QJ1520028 “Quantification and modeling of soil displacement by soil tillage and rill erosion as part of the evaluation of total land loss on intensively farmed land”. In this project, the impact of soil processing on redistribution of soil material was closely monitored at pilot sites. Tillage erosion at the national level has not yet been addressed in the Czech Republic. The map shows the potential soil loss by tillage erosion for plow mechanization based on relief parameters. The model uses approach of foreign authors Govers et al. (1994). Necessary input data were obtained by field measurement of soil particle displacement, further available data of VÚMOP, especially soil texture map from complex soil survey in scale 1:50 000 and data from digital terrain model.
Klasifikace
Druh
N<sub>map</sub> - Specializovaná mapa s odborným obsahem
CEP obor
—
OECD FORD obor
40104 - Soil science
Návaznosti výsledku
Projekt
Výsledek vznikl pri realizaci vícero projektů. Více informací v záložce Projekty.
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)<br>I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
Nmap_Tillage_erosion_VUMOP_2019
Číslo předpisu
—
Technické parametry
Specializovaná mapa je k dispozici v tištěné podobě jako "Průvodní zpráva k výsledku Nmap" v knihovním katalogu ústavu a v elektronické verzi je použita jako mapová vrstva v geoinformačním systému SOWAC GIS, dostupmém na adrese https://geoportal.vumop.cz/. Smlouva o uplatnění certifikované mapy č. 1-0201/2020 s Ministerstvem zemědělství České republiky se sídlem Těšnov 65/17, 110 00 Praha 1, IČ: 00020478, zastoupeným: Ing. Oleg Blaško. Uzavřeno dne 20.1.2020.
Ekonomické parametry
Předpokládané přínosy mapy spočívají jednak ve využití podkladu pro vytipování nejohroženějších oblastí v Česku a dále ve využití informací pro určení míry spolupůsobení mechanického působení zemědělskou technikou pro zpracování půdy na přesun půdní hmoty. Vzhledem k faktu, že obdobný podklad nebyl dosud k dispozici, jsou přínosy zejména v určení míry problému, který eroze zpracováním půdy může v prostředí ČR představovat a vymezení oblastí, které jsou k jejímu působení nejnáchylnější. DO těchto oblastí je následně možné směřovat opatření vedoucí ke snížení tohoto rizika, například zaváděním minimalizačních či bezorebných technologií, které riziko mohou výrazně snížit.
Označení certifikačního orgánu
—
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů