Poznámky ke květeně Ašska a Chebska IV – NPP Bublák a niva Plesné
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027073%3A_____%2F21%3AN0000131" target="_blank" >RIV/00027073:_____/21:N0000131 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Poznámky ke květeně Ašska a Chebska IV – NPP Bublák a niva Plesné
Popis výsledku v původním jazyce
V letech 2018–2021 byl proveden průzkum květeny národní přírodní památky (dále jen NPP) Bublák a niva Plesné a jejího přilehlého okolí. Ve vymezeném území byly mapovány všechny přirozeně či adventivně rostoucí, zplanělé a okrajově i pěstované cévnaté rostliny. Svou metodikou zpracování tento článek navazuje na předchozí práce (Velebil & Brabec 2014, 2016; Brabec & Velebil 2018) a je již čtvrtým příspěvkem k poznání květeny Ašska a Chebska. Podnětem pro studium místní flóry je zejména nedostatečná znalost rozšíření jednotlivých druhů v nejzápadnějším cípu Čech, a to i přes četné moderní floristické publikace zpracovávané pro celé území České republiky i pro zájmový region. Zároveň je NPP Bublák a niva Plesné nejmladším zvláště chráněným územím v regionu a znalosti o jeho přírodních hodnotách jsou doposud skromné. Ve studovaném území s charakteristickým oceánsky laděným klimatem se lze setkat s řadou prvků, které jsou pro místní region typické, některé z nich dokonce unikátní v rámci celého území státu. Kromě výskytu druhů charakteristických pro srážkově bohaté a pánevní oblasti zde rostou též západoevropské taxony, které svým areálem zasahují na naše území okrajově a často zde dosahují své východní hranice rozšíření. Mnohé druhy zasahují do území jen svými jednotlivými populacemi a byly objeveny pro květenu České republiky nově, teprve v posledních letech. Průzkum květeny neopomíjí ani kritické rody, kterým nebývá v obdobných floristických pracích věnován dostatek pozornosti (např. Alchemilla, Pilosella, Rubus, Taraxacum apod.). Soustavný průzkum území probíhá ve spolupráci s regionálními botaniky i specialisty na vybrané rody.
Název v anglickém jazyce
Notes on the flora of Aš and Cheb region IV – Bublák a niva Plesné National Nature Monument
Popis výsledku anglicky
In the years 2017–2021, a survey of the flora of the Bublák a niva Plesné National Nature Monument and its surroundings was carried out. The current study is the fourth contribution to the systematic survey of the flora of Aš and Cheb regions. Its methodology follows previous works. The area of interest consists of 10 squares of the Central European grid mapping scheme (one square represents 1/64 of the Basic mapping field) and covers a total area of 20.7 km2. It is located in the Cheb district – the westernmost part of the Czech Republic, and it belongs to the floristically less-explored sites. Recorded species were grouped into defined localities shown on the basic map of the Czech Republic with fields of a grid mapping scheme. In the text about each species, the number of the locality at which it occurred is referred. There were 53 species listed in the last two versions of the Red List of Vascular Plants of the Czech Republic and eight species listed in the Decree of the Ministry of the Environment of the Czech Republic No. 395/1992. Phytogeographically important species whose comments were not mentioned in previous articles were discussed.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
10611 - Plant sciences, botany
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Sborník muzea Karlovarského kraje
ISSN
1803-6066
e-ISSN
—
Svazek periodika
2021
Číslo periodika v rámci svazku
29
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
73
Strana od-do
187-259
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—