Úloha narrow band imaging a autofluorescence při diagnostice karcinomu orofaryngu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00064173%3A_____%2F21%3AN0000184" target="_blank" >RIV/00064173:_____/21:N0000184 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://doi.org/10.48095/ccorl202132" target="_blank" >https://doi.org/10.48095/ccorl202132</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.48095/ccorl202132" target="_blank" >10.48095/ccorl202132</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Úloha narrow band imaging a autofluorescence při diagnostice karcinomu orofaryngu
Popis výsledku v původním jazyce
I přes pokrok v terapii nádorů hlavy a krku se celkové pětileté přežití za posledních několik dekád prakticky nezměnilo, a to zejména kvůli pozdní diagnóze. Vzhledem k tomu, že v minulosti byly slizniční nádory v ORL oblasti zachycovány až ve vyšších stadiích nemoci, byly vyvinuty nové endoskopické optické zobrazovací metody pro lepší a dřívější detekci těchto lézí. Dělíme je na dvě základní skupiny. Horizontální metody zobrazují povrch sliznice (úzkopásmové zobrazení - narrow band imaging, autofluorescence, fotodynamická diagnostika, zvětšovací a kontaktní endoskopie). Vertikální metody umožňují zobrazit různé vrstvy sliznice (optická koherentní tomografie a konfokální laserová endomikroskopie). V zahraničí jsou běžně v současné klinické praxi v různých oborech využívány narrow band imaging a autofluorescence. Do ORL působnosti se stále častěji začleňuje i zvětšovací a kontaktní endoskopie. Autoři předkládají souhrnný přehled o využití narrow band imaging a autofluorescenci při diagnostice karcinomu orofaryngu.
Název v anglickém jazyce
Narrow band imaging and autofluorescence in orofaryngeal carcinoma diagnostics
Popis výsledku anglicky
Despite progress in the treatment of head and neck cancer, the five-year overall survival rate is still low because of late diagnosis. The head and neck mucosal tumours were usually diagnosed in higher stages in past, therefore new endoscopic optical imaging methods were developed for better and earlier detection of these lesions. They are divided in two main groups - horizontal and vertical methods. The horizontal ones show the surface of the mucous membrane (narrow band imaging, autofluorescence, photodynamic diagnosis, magnifying and contact endoscopy). The vertical ones show different layers of the mucosa (optical coherence tomography and confocal endomicroscopy). Narrow band imaging and autofluorescence endoscopy are already used routinely in foreign countries, magnifying and contact endoscopy are getting to practice recently. The authors present a summary of narrow band imaging and autofluorescence endoscopy usage in the diagnostics of oropharyngeal carcinoma.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
30206 - Otorhinolaryngology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Otorinolaryngologie a foniatrie
ISSN
1210-7867
e-ISSN
1805-4528
Svazek periodika
70
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
32-38
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—