Vladimír Helfert, zakladatel Hudebního archivu Moravského zemského muzea
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00094862%3A_____%2F16%3AN0000001" target="_blank" >RIV/00094862:_____/16:N0000001 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://hdl.handle.net/11222.digilib/136142" target="_blank" >http://hdl.handle.net/11222.digilib/136142</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.5817/MB2016-2-10" target="_blank" >10.5817/MB2016-2-10</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vladimír Helfert, zakladatel Hudebního archivu Moravského zemského muzea
Popis výsledku v původním jazyce
Založení Hudebního archivu Moravského zemského muzea je spojeno s přesídlením Vladimíra Helferta do Brna roku 1919. Myšlenka Vladimíra Helferta založit moderní hudební archiv se mohla realizovat díky spolupráci s bratrem Jaroslavem, který pracoval jako tajemník muzea a od roku 1923 jako jeho ředitel. Rozvoj archivu byl iniciován získáním vzácné hudební kolekce ze zámku ve Strážnici. Snahy bratrů Helfertových se střetly s úsilím Ministerstva školství a národní osvěty zajistit ochranu historických památek, jež byly po založení Československa roku 1918 ohroženy vývozem do zahraničí. Z tohoto důvodu bylo nutno rychle připravit jejich seznam. Základ pro vytvoření seznamu a následnou ochranu hudebních památek byl připraven Radou Hudebního archivu Moravského zemského muzea roku 1920. Rada se skládal z hudebních konzervátorů pro Moravu a Slezsko navržených MŠANO. Vladimír Helfert byl jmenován jednatelem Rady. Činnost Rady spočívala v ochraně hudebních památek, pořizování jejich soupisu a v jejich sběru za účelem vytvoření hudebního archivu. Vladimír a Jaroslav Helfertovi byli rovněž autory návrhu stanov Ústřední rady pro ochranu hudebních památek v Československu. Činnost Vladimíra Helferta však primárně směřovala k organizaci Hudebního archivu v Brně. Vymyslel principy katalogizace a rozčlenění hudebních sbírek a ve spolupráci se svými prvními spolupracovníky Karlem Vetterlem a Janem Rackem položil základ pro budoucí rozvoj této instituce.
Název v anglickém jazyce
Vladimír Helfert, a founder of the music archive of the Moravian Museum
Popis výsledku anglicky
A foundation of the Music Archive of the Moravian Museum is connected with a relocation of Vladimír Helfert to Brno in 1919. Vladimír Helfert's idea to establish a modern music archive could realize due to cooperation with Vladimir's brother Jaroslav who worked as a secretary of the museum and since 1923 as its director. A development of the archive was initiated by acquiring a precious music collection from the Strážnice castle. Efforts of the Helfert brothers crossed with the endeavour of the Ministry of Education and National Culture to ensure a preservation of historic monuments which were endangered by potential export after the constitution of the Czechoslovakia in 1918. For that reason it was necessary to make quickly a register of those monuments. A base for creating a register and for subsequent preservation of the monuments of music was established by the Council of the Music Archive of the Moravian Museum in 1920. It consisted of the music conservators nominated for the Moravia and Silesia region by the Ministry of Education and National Culture. Vladimír Helfert was appointed as the Councils secretary. Activities of the Council consisted in preserving monuments of music, in creating its register and in collecting of the monuments in order to create a music archive. A proposal of the statutes of the Central Council for Preservation of Monuments of Music in the Czechoslovak Republic was a collective work by Vladimír and Jaroslav Helfert. However the activities of Vladimír Helfert were primarily focused on organization of the Music Archive in Brno. He set down the principles of cataloguing and segmentation of the music collection of the archive and in cooperation with his first colleagues, the musicologists Karel Vetterl and Jan Racek, he created a solid basis for the development of the institution.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Musicologica Brunensia
ISSN
1212-0391
e-ISSN
—
Svazek periodika
51
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
127-137
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—