Sbírka štočků zachycujících brněnská teatralia
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00094862%3A_____%2F18%3AN0000170" target="_blank" >RIV/00094862:_____/18:N0000170 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Sbírka štočků zachycujících brněnská teatralia
Popis výsledku v původním jazyce
Sbírka kovových štočků pochází z fondu DČND (Družstvo českého národního divadla v Brně), jehož sbírky zaměřené na veškeré divadelní podnikání v oblasti Brna, potažmo Moravy, se v důsledku Divadelního zákona 1948 dostaly pod správu Moravského muzea v roce 1949. Zde také vznikl při hudebně-historickém oddělení v roce 1955 tzv. Divadelní referát, ze kterého vzešlo v roce 1957 samostatné Divadelní oddělení, jehož úkolem bylo tyto sbírky náležitě spravovat. Vzhledem k rozsahu a náročnosti sbírky byl tento soubor deponován v prostorách mimobrněnských depozitářů na Starém zámku v Jevišovicích. Odtud byl v roce 2015 převezen a uložen v depozitáři Oddělení dějin divadla MZM na Hudcově ulici (Dům J. Gruši). Fond byl již při svém vzniku, tedy v době, kdy byl spravován pracovníky DČND, opatřen katalogizačními lístky a psaným seznamem, v němž jednotlivé signatury odpovídaly jednotlivým papírovým obálkám, do kterých byly štočky vkládány a dále uchovány v boxech z pevné lepenky. Série byly ještě do zániku Zemského (dříve Národního) divadla v Brně v roce 1941 organizovány systematicky, po obnovení činnosti divadla v roce 1945 začal být fond řazen nekoordinovaně, z éry Českého lidového divadla (1943–1944) zatím žádné štočky v celém konvolutu nalezeny nebyly. Celý katalogizační systém zůstal zachován jako součást deponovaného souboru bez větších zásahů.Kovové štočky, které byly ve dvacátém století běžně používány pro potřeby tisku, nebylo obvyklé dlouhodobě uchovávat. V běžném provozu se archivovaly maximálně dva až tři roky, poté zpravidla končily na skládkách jako nepotřebný kovový odpad. V tomto ohledu je celý konvolut, ještě navíc tématicky zaměřený, skutečně ojedinělým souborem. Sbírka byla náležitě uložena podle dobových postupů, které ovšem nepřihlížely k možnostem postupné degradace materiálu povětrnostními vlivy, druhem zvoleného obalového materiá - lu a dalšími okolnostmi. Následkem toho jsou dnes některé kusy sbírky napadeny oxidací a jinými korozními prvky, čímž je výrazně ztížena jejich identifikace.
Název v anglickém jazyce
COLLECTION OF AUTOTYPYCAL BLOCK PRINTS REPRESENTING THE THEATRE ACTIVITIES IN BRNO
Popis výsledku anglicky
Department of Theatre History (Moravian museum Brno) is managing the rare, wide and with its tematical specification unique collection of autotypycal block prints. This collection with not less then 1800 block prints is going through conservation and digitalization. The most extensive part of it comes with the fundus of Czech National Theatre Society in Brno (Družstvo Českého národního divadla v Brně) and is representing the propagation of theatre in the books and magazines printed in Brno in the 1st half of 20th Century. Oneness of this collection brougt the questions how to protect these materials from the ageing proces, deposit them and to provide their digitalization.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60403 - Performing arts studies (Musicology, Theater science, Dramaturgy)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Acta Musei Moraviae, Scientiae sociales
ISSN
0323-0570
e-ISSN
—
Svazek periodika
103
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
10
Strana od-do
179-188
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—