Karel Absolon a jeho působení na území Slovenska
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00094862%3A_____%2F20%3AN0000107" target="_blank" >RIV/00094862:_____/20:N0000107 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Karel Absolon a jeho působení na území Slovenska
Popis výsledku v původním jazyce
Text na základě zpracování archivních dokumentů sleduje činnost Karla Absolona na poli archeologie a speleologie na území Slovenska. V meziválečném období Absolon představoval v Československu jednu z ikon archeologického a speleologického výzkumu se značným mezinárodním renomé. Slovenské území do svých projektů víceméně nezařazoval a výzkum zde ovlivňoval spíše zprostředkovaně. Po roce 1945 jeho zájem o slovenské lokality výrazně vzrostl, v roce 1946 prováděl archeologické výzkumy na paleolitických lokalitách v Moravanech nad Váhom, organizoval prolongaci Harmanecké jeskyně a vážně usiloval o profesorské místo na bratislavské univerzitě. Počáteční nadšené přijetí na Slovensku záhy vystřídala oboustranná deziluze.
Název v anglickém jazyce
Karel Absolon and his activity on the territory of Slovakia
Popis výsledku anglicky
Based on the processing of the archival documents, the text follows the activity of Karel Absolon in the fields of archaeology and speleology on the territory of Slovakia. In the interwar period, Absolon was one of the conspicuous icons of archaeological and speleological research with distinct international renown in Czechoslovakia. Slovak territory was more or less not included into his projects and he influenced the research here in rather a mediated way. After 1945, his interest in Slovak localities increased significantly; in 1946 he conducted archaeological researches on Palaeolithic localities in Moravany nad Váhom, organized a prolongation of Harmanecká (Harmanec) Cave and seriously endeavoured to take a professorial post at the university in Bratislava. The initial enthusiastic acceptance in Slovakia was soon replaced by bilateral disillusionment.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60102 - Archaeology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Dejiny archeológie. Archeológia v Československu v rokoch 1918 - 1948
ISBN
978-80-223-4940-6
Počet stran výsledku
33
Strana od-do
232-264
Počet stran knihy
600
Název nakladatele
Univerzita Komenského v Bratislave
Místo vydání
Bratislava
Kód UT WoS kapitoly
—