Československá jednota v meziválečném období
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00094862%3A_____%2F21%3AN0000003" target="_blank" >RIV/00094862:_____/21:N0000003 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Československá jednota v meziválečném období
Popis výsledku v původním jazyce
Spolek Československá jednota obnovil svoji činnost ihned po vzniku Československa v prosinci 1918. Po celou dobu meziválečného Československa stál v jeho čele Josef Rotnágl. Přestože se snažila působit na území celé republiky, mimo české země založila pouze několik místních odborů. Na těchto územích pracovala síť důvěrníků. Nejvíce aktivní byla Jednota v Praze, kde působily jak místní odbory, tak centrální odbory spolku. Ve svých aktivitách navázala Československá jednota na svoji práci před rokem 1914. Spolek se věnoval podpoře studentů, kterým pravidelně uděloval stipendia. Rovněž tak organizoval zájezdu studentů ze Slovenska, podporoval vznik knihoven na Slovensku, uspořádal celou řadu kulturních, popularizačních a vzdělávacích aktivit. Československá jednota měla hlavní zásluhu na vybudování Štefánikovy koleje v Praze, která byla otevřena v roce 1920. Mezi nejvýznamnější akce patřily obnovené luhačovické porady v roce 1936 a 1938, umístění busty P. O. Hviezdoslava v Panteonu Národního muzea, slavnost Praha Slovensku v roce 1936 anebo výstava „Slovensko a Podkarpatská Rus. Jejich lid a kraj ve výtvarném umění“ z roku 1937. V období 30. let se členové spolku věnovali i Podkarpatské Rusi díky činnosti Podkarpatoruskému odboru. Charakter podpory Podkarpatské Rusi byl podobný jako v případě Slovenska. Podporovala studenty a chudé zaměstnance v českých zemích, posílala na Podkarpatskou Rus knihovny a zejména Československá jednota vybudovala pro studenty z Podkarpatské Rusi vysokoškolskou kolej, kterou otevřela v roce 1934. Taká udělovala studentská stipendia a obecně se snažila šířit povědomí o Podkarpatské Rusi v českých zemích. Přestože spolek Československá jednota každoročně získal vysokou finanční podporu od státu, jeho aktivity nebyly ze strany veřejnosti příliš podporovány, podobně nebyl schopný získat velkou členskou základnu i přes pořádání akcí pro veřejnost a podporu významných osobností. Členové spolku po vyhlášení slovenské autonomie v říjnu 1938 váhali, zda se i nadále věnovat pouze Slovensku, ale tato orientace převládla i v posledních měsících před zánikem spolku. Československá jednota zanikla po rozpadu Česko-Slovenska v březnu 1939. Na jejích základech pak v roce 1945 vznikla Československá společnost.
Název v anglickém jazyce
The Czech and Slovak Union in the interwar period
Popis výsledku anglicky
The Czech and Slovak Union Association resumed its activities immediately after the establishment of Czechoslovakia in December 1918. During the whole period of interwar Czechoslovakia, it was headed by Josef Rotnágl. Although it tried to operate in the territory of the whole republic, it established only a few local unions outside the Czech lands. A network of trustees worked in these territories. The most active Unity was in Prague, where both the local unions and the central union of the association were active. In its activities, The Czech and Slovak Union continued its work before 1914. The association devoted itself to supporting students, to whom it regularly awarded scholarships. It also organized trips of students from Slovakia, supported the establishment of libraries in Slovakia, organized a whole range of cultural, popularization and educational activities. The Czechoslovak Unity had the main credit for the construction of Štefánik College in Prague, which was opened in 1920. Among the most important events were the renewed Luhačovice meetings in 1936 and 1938, the placement of a bust of P. O. Hviezdoslav in the Pantheon of the National Museum, the Prague to Slovakia festival in 1936 or the exhibition "Slovakia and Subcarpathian Ruthenia. Their People and Region in Fine Arts" from 1937. In the period of the 1930s, members of the association also devoted themselves to Subcarpathian Ruthenia thanks to the activities of the Subcarpathian Department. The character of the support for Subcarpathian Ruthenia was similar to that of Slovakia. It supported students and poor employees in the Czech lands, sent libraries to Subcarpathian Ruthenia and especially The Czech and Slovak Union built a college for students from Subcarpathian Ruthenia, which it opened in 1934. It also awarded student scholarships and generally tried to spread awareness about Subcarpathian Ruthenia in the Czech lands. Although the association Czechoslovak Unity received high financial support from the state every year, its activities were not supported by the public, similarly it was not able to gain a large membership base despite organizing events for the public and support of prominent figures. The members of the Association hesitated after the proclamation of Slovak autonomy in October 1938 whether to continue to focus only on Slovakia, but this orientation prevailed even in the last months before the dissolution of the Association. The Czech and Slovak Union disappeared after the dissolution of Czecho-Slovakia in March 1939. The Czechoslovak Society was founded on its foundations in 1945.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Republika Česko-Slovensko. Od monarchie k vlastnému štátu. Ilúzie verzus realita. II. časť
ISBN
978-80-224-1891-1
Počet stran výsledku
19
Strana od-do
233-251
Počet stran knihy
624
Název nakladatele
Veda, vydavateľstvo Slovenskej akadámie vied
Místo vydání
Bratislava
Kód UT WoS kapitoly
—