Těžební krajinou předků. O tajemném podzemí Krumlovského lesa
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00094862%3A_____%2F22%3AN0000119" target="_blank" >RIV/00094862:_____/22:N0000119 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Těžební krajinou předků. O tajemném podzemí Krumlovského lesa
Popis výsledku v původním jazyce
Kniha přináší souhrn výsledků téměř třicetiletého výzkumu jihovýchodní části Krumlovského lesa, kde se od střední doby kamenné až do doby železné těžil jurský rohovec, druhotně uložený v třetihorních píscích. Unikátní je již nejstarší těžba, provozovaná ještě lovci a sběrači. Rozsáhlá pasáž je věnována zpochybnění úlohy přírodního prostředí na proměny lidského bytí. Jde o pohled značně netradiční a autor by jej rád konfrontoval s odlišnými názory. Těžba vrcholila ve starší době bronzové, kdy se rohovce již téměř nepoužívaly a jejich dobývání muselo mít zcela jiný, patrně ritualizovaný význam. Z této doby se tu dochovaly zavalené těžní jámy, až 8 m hluboké a stále patrné na povrchu, stejně jako skupiny balvanů, které sloužily pravěkým řemeslníkům jako sedátka při práci. Kolem nich, ve výplních jam a v odtěžené hlušině, která byla na závěr těžby zpětně navršena na odtěžené hřbítky, se nacházejí tisíce tun rozštípaných rohovců. V době popelnicových polí se do starých šachet snášely starší úštěpy a jádra, nalézaná „po předcích“ v okolí. Za nomádských nájezdů ve starší době železné se sem uchylovali lidé z nížiny a hloubením až osmimetrových jam zřejmě hledali v podzemním světě předků spirituální ochranu. Někdejší těžní krajina, kde mnoho terénních tvarů a všudypřítomných lidských výrobků připomínalo staré davové činnosti, byla nejméně od doby bronzová vnímána jako krajina posvátná.
Název v anglickém jazyce
Mining landcape of our ancestors. On the mysterious underground of "Krumlovský les"
Popis výsledku anglicky
In the Krumlovský les (Krumlov Forest) was discovered one of the largest mining areas in prehistoric Europe, both due to the extent of its distribution, and its excellent state of preservation. The underground quarrying can be followed here from Mesolithic until Hallstatt Age. The extraction culminated in the Early Bronze Age. Hunderds of shafts are up to 8 meters deep and 2 to 4 m across. The fill of each of the shafts amounts to several tons of lithic industry. The products were transported to the only Únětice culture settlement near Kubšice (6 km apart). Greater distances were only reached by some of the sickle blades which then were used in a clearly ritual context. The mining activity was renewed in the Hallstatt Age. In the Old Bronze Age the extraction was obviously connected with the cult of the ancestral underground world; In the Hallstatt Age, the local inhabitants would take refuge in the forest from invading Scythians and the contacts with the underground world was merely a rudimentary phenomenon, being probably connected with seeking supernatural protection in that traditionally sacred landscape.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50901 - Other social sciences
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7028-568-8
Počet stran knihy
174
Název nakladatele
Moravské zemské muzeum
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS knihy
—