Institucionalizace folklorismu v českých zemích
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00094927%3A_____%2F15%3AN0000003" target="_blank" >RIV/00094927:_____/15:N0000003 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Institucionalizace folklorismu v českých zemích
Popis výsledku v původním jazyce
Pod termín folklorismus patří celé spektrum tzv. druhé existence lidové kultury od hotovení krojů přes oživování folklorních projevů, zvyků a obyčejů až po obnovu tradičních rukodělných technologií. I když mnohé folklorní projevy k zábavně společenským aktivitám byly využívány už od konce 18. století, k prvním pokusům o institucionalizaci takto zaměřeného zájmu docházelo až s rozvojem spolkové činnosti na konci 19. století. Folklorismem a proměnami tradičních lidových projevů se zabývají od konce 20. století pracovníci univerzitních i akademických ústavů. Folklorismu věnoval u nás velkou pozornost Oldřich Sirovátka, který upozornil, že jej lze sledovat a posuzovat jedině jako složku a součást veškerého kulturního a společenského života. Pro bádání na tomto poli byl v roce 1990 důležitý vznik Ústavu lidové kultury ve Strážnici, přímo řízený Ministerstvem kultury. Podnětem byl dokument UNESCO, známý jako Doporučení k ochraně tradiční a lidové kultury. Výsledky vědeckého bádání o lidových tradicích budí zájem také široké veřejnosti, která si z kontextuálních a komplexně vázaných jevů lidové kultury vybírá a upřednostňuje prvky podle své záliby, jejichž výsledkem jsou aktivity, jež s ohledem na jejich vazbu k lidové tradici nazýváme folklorismem.
Název v anglickém jazyce
The Institutionalisation of Folklorism in the Czech Lands
Popis výsledku anglicky
The term „folklorism“ comprises a wide spectrum of the so-called second existence of folk culture: from the production of folk costumes and the revival of folklore expressions, customs and habits to the renewal of traditional handicraft techniques. Even though many folklore expressions accompanying the entertainment and social activities were used as early as in the late-18th century, the first attempts to institutionalise these interests came only with the development of club activities in the late-19th century. Folklorism and transformations of traditional folk expressions became a theme for the research fellows at universities and academic institutes in the late-20th century. It was Oldřich Sirovátka who paid attention to folklorism in our country. He emphasized that folklorism could be observed and evaluated solely as part of the complete cultural and social life. The foundation of the National Institute of Folk Culture in Strážnice in 1990, which is derectly controlled by the Ministry of Culture, was important for research on this realm. An impetus for this was brought by the UNESCO document known as the Recommendation on the Safequarding of Traditional Culture and Folklore. The result of research on folk traditions awakes the interest of the wide public that chooses and prefers particular items from contextual and complex expression of folk culture according to its interests. This results in activities which we call folklorism with regard to their bound to folk tradition.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Národopisná revue
ISSN
0862-8351
e-ISSN
—
Svazek periodika
25
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
5
Strana od-do
273-277
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—