Zhodnocení přínosu Technického muzea v Brně ke kultivaci současného nožířského řemesla
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00101435%3A_____%2F19%3AN0000011" target="_blank" >RIV/00101435:_____/19:N0000011 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Zhodnocení přínosu Technického muzea v Brně ke kultivaci současného nožířského řemesla
Popis výsledku v původním jazyce
Současné kovářské řemeslo má řadu podob, od praktické kovařiny po výrobu exkluzivních výrobků k osobní prezentaci. K nim patří damascenské nože zhotovené technikou svářkového či nepravého damasku. Ačkoliv se jedná o tradiční kovářskou techniku, kterou dokládají mnohé archeologické nálezy či muzejní sbírky, její principy byly českým a slovenským kovářům na konci 20. století neznámé. K tomu, aby se opět technologie výroby svářkového damasku ujala mezi kováři-nožíři a kováři-zbrojíři přispěly vzdělávací aktivity Technického muzea v Brně ve formě přednáškového a praktického cyklu k výrobě damascenské oceli, kde se společně setkávají kováři se zájmem o techniku se skutečnými mistry a odborníky. Jedná se o otevřené a vstřícné prostředí, kde si vzájemně sdělují zkušenosti a ověřují tradiční i netradiční postupy. Tyto workshopy se konají od roku 2002 dodnes. Díky nim se podařilo do sbírky muzea získat cenné ukázky damascenské technologie demonstrující principy a možnosti svářkového damasku. Ty jsou nyní jádrem expozice Nožířství. Cílem článku je zhodnotit přínos těchto setkání pro kováře z časové perspektivy a s ohledem na počáteční stav znalostí a zkušeností s touto technikou.
Název v anglickém jazyce
Assessment of the contribution of the Technical museum in Brno to the cultivation of contemporary knife making
Popis výsledku anglicky
Contemporary blacksmithing has many faces, from practical smithing to the production of exclusive products for personal presentation. Among these are damascus blade by the technique of welded damascuc, also referred to an “modern damascus”. Although it is a traditional blacksmith technique, as evidenced by many archaeological finds or museum collections, its principles were unknown to Czech and Slovak blacksmiths at the end of the 20th century. The educational activities of the Technical Museum in Brno in the form of a lecture and a practical cycle for the production of Damascus steel, where the blacksmiths who are interested in technology meet the true masters, experts. It is an open and accommodating environment where they share experiences and verify both traditional and non-traditional practices. These workshops have been held since 2002 to this day. Thanks to them, the museum managed to obtain valuable examples of Damascus technology demonstrating the principles and possibilities of welding damask. These are now at the heart of the Cutlery exhibition. The aim of the article is to evaluate the benefits of these meetings for blacksmiths from the time perspective and with respect to the initial state of knowledge and experience with this technique.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Archeologia technica
ISSN
1805-7241
e-ISSN
—
Svazek periodika
30
Číslo periodika v rámci svazku
prosinec
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
14-19
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—