Textil v muzeu / Textilní ruční práce - zrcadlo ženského světa
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00101435%3A_____%2F19%3AN0000014" target="_blank" >RIV/00101435:_____/19:N0000014 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.technicalmuseum.cz/odborne-akce/textil-v-muzeu-konference-2019/" target="_blank" >http://www.technicalmuseum.cz/odborne-akce/textil-v-muzeu-konference-2019/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Textil v muzeu / Textilní ruční práce - zrcadlo ženského světa
Popis výsledku v původním jazyce
Hlavní pozornost konference byla upřena na ruční textilní techniky, zejména na výšivku a krajku. Tyto výtvarné aktivity byly v minulosti spojeny s ženským světem takřka všech sociálních skupin. Výrobky se objevovaly v ženském i mužském šatníku i ve výbavách domácností či interiérech kostelů. V průběhu 19. století se ruční práce staly součástí školních osnov. Pro podporu kvality ručních prací byly vydávány učebnice a v ženských časopisech nechyběly podrobné návody. Sbírky muzeí a galerií ukrývají poměrně velké množství sbírkových kusů zdobených výšivkou i krajkou. Jejich dokumentace, identifikace a následná prezentace vyžaduje široké znalosti technologie a použitých textilních materiálů, dobových kontextů, módních trendů či lidové tradice. Cílem konference byl komplexní pohled na problematiku ručních prací z historické perspektivy. Byly představeny sbírkové exponáty textilní i netextilní povahy s vazbou k tématu konference uložené v českých i zahraničních sbírkových kolekcích. Příspěvky zhodnotily význam kolekcí a stav sbírkových exponátů, představily nejnovějších konzervátorsko-restaurátorské zásahy a nové postupy i metodiky ve vztahu k preventivní konzervaci.
Název v anglickém jazyce
Textiles in the museum / Textile handicrafts - a mirror of the female world
Popis výsledku anglicky
The main focus of the conference was handicrafts, especially embroidery and lace. In the past, these art activities were connected with the female world of almost all social groups. The products appeared in women's and men's wardrobes as well as in the furnishings of households or church interiors. During the 19th century, handicrafts became part of the school curriculum. To support the quality of handicrafts, textbooks were published and women's magazines included detailed instructions. Collections of museums and galleries conceal a large number of collection pieces decorated with embroidery and lace. Their documentation, identification and subsequent presentation requires broad knowledge of technology and used textile materials, contemporary contexts, fashion trends or folk traditions. The aim of the conference was a comprehensive view of the issue of handicrafts from a historical perspective. Collection exhibits of textile and non-textile nature were presented with a link to the topic of the conference stored in Czech and foreign collections. Contributions evaluated the importance of collections and the status of collection exhibits, presented the latest conservation-restoration interventions and new procedures and methodologies in relation to preventive conservation.
Klasifikace
Druh
M - Uspořádání konference
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Místo konání akce
Brno
Stát konání akce
CZ - Česká republika
Datum zahájení akce
—
Datum ukončení akce
—
Celkový počet účastníků
90
Počet zahraničních účastníků
7
Typ akce podle státní přísl. účastníků
EUR - Evropská akce