Robot*2020. Sto příběhů. Katalog výstavy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00101435%3A_____%2F21%3AN0000014" target="_blank" >RIV/00101435:_____/21:N0000014 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Robot*2020. Sto příběhů. Katalog výstavy
Popis výsledku v původním jazyce
Tento katalog vydaný k výstavnímu projektu ROBOT2020 představuje historický vývoj robotiky od starověku až po současnost s důrazem na historii tohoto odvětví v Československu a později v České republice. Pojem robot je zde prezentován také v kulturním kontextu jako součást literatury, filmu a umění, včetně komiksů a sci-fi. V neposlední řadě katalog představuje také konkrétní ikonické robotické vynálezy světových firem a také prototypy robotických systémů vyrobené tvůrčími dílnami ve dvou ústavech VUT v Brně. Mezi hlavní oblasti zájmu autorů výstavy a katalogu patří především průmyslová robotika, což se odráží v prezentaci řady komerčních společností jako ABB, Cloos, Fanuc, Kuka, Universal Robots a dalších, které patří k nejprogresivnějším v oboru. Kolektiv autorů spolupracoval s Ústavem mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky pod vedením doc. Ing. Roberta Grepla, Ph.D. Tým dále spolupracoval s Ústavem automatizace a měřicí techniky, kde je jedním z technických školitelů, konzultant a autor konceptu sbírky robotiky Technického muzea v Brně prof. Ing. František Šolc, CSc. Tuto katedru na výstavě zastupuje i další její společný autor, prof. Ing. Luděk Žalud, PhD. Katalog obsahuje snímky dokumentující celkem sto „mikrotémat“, která výstava představila. Společným jmenovatelem jednotlivých exponátů, témat a instalací je slovo „robot“, které je obsaženo jak v názvu výstavy samotné, tak i v grafickém a architektonickém pojetí prezentace. Zvláštní důraz byl kladen na Čapkovo autorství slova a jeho rozšíření do několika desítek světových jazyků.
Název v anglickém jazyce
Robot*2020. One hundred stories. Exhibition catalog
Popis výsledku anglicky
This catalogue issued for the ROBOT2020 exhibition project presents the historical development of robotics from antiquity to the present day, with emphasis on the history of the sector in Czechoslovakia, and later in the Czech Republic. The concept of a robot is also presented here within a cultural context as a component of literature, film and art, including in comics and sci-fi. Last but not least,the catalogue also showcases particular iconic robotic inventions of global companies, as well as robotic system prototypes produced by creative workshops in two of the Brno University of Technology’s institutes. The exhibition and catalogue authors’ main areas of interest include industrial robotics in particular, and this is reflected in the presentation of a number of commercial companies such as ABB, Cloos, Fanuc, Kuka, Universal Robots and others who are amongst the most progressive in this sector. The team of authors has co-operated with the Institute of Solid Mechanics, Mechatronics and Biomechanics, with doc. Ing. Robert Grepl, Ph.D a joint exhibition author. The team has also co-operated with the Department of Control and Instrumentation, where one of the technical supervisors is consultant and author of the Technical Museum in Brno’s robotics collection concept, prof. Ing. František Šolc, CSc.. This department is also represented at the exhibition by another of its joint authors, prof. Ing. Luděk Žalud, PhD. The catalogue includes images documenting a total of one hundred “micro-topics” which the exhibition showcased. The common denominator across individual exhibits, topics and installations is the word “robot”, which is included both in the title of the exhibition itself, and also in the graphical and architectural presentation concept. Particularly emphasised is Čapek’s authorship of the word, and how it spread into a few dozen world languages.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-87896-94-5
Počet stran knihy
156
Název nakladatele
Technické muzeum v Brně
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS knihy
—