Metodika elektrolytických metod čištění kovů s využitím elektrolytu na bázi modifikovaných gelů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00101435%3A_____%2F23%3AN0000019" target="_blank" >RIV/00101435:_____/23:N0000019 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://mck.technicalmuseum.cz/wp-content/uploads/2023/12/Metodika_po_recenzi_aktualizovana_TMB_IP-DRKVO_2023.pdf" target="_blank" >https://mck.technicalmuseum.cz/wp-content/uploads/2023/12/Metodika_po_recenzi_aktualizovana_TMB_IP-DRKVO_2023.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodika elektrolytických metod čištění kovů s využitím elektrolytu na bázi modifikovaných gelů
Popis výsledku v původním jazyce
Metodika poskytuje návody a doporučení pro práci s gelovými elektrolyty a jejich využití při čištění povrchu kovových artefaktů. Prezentovány jsou výsledky elektrolytického čištění pomocí gelového elektrolytu pro běžně se vyskytující korozní vrstvy na stříbře a mědi. Detailní popis aparatury a různých variant gelů a parametrů pracovních podmínek slouží jako návod pro lokální a plošnou redukci korozních produktů. Dílčí kroky procesu čištění kovového povrchu jsou doplněny objasňujícími fotografiemi z aplikace aparatury a schématem čistící cely. Uvedeny jsou přehledové tabulky shrnující charakteristiky stříbrného a měděného materiálu včetně typu jejich nejběžnějších korozních produktů, v návaznosti na doporučené pracovní podmínky pro elektrolytickou redukci - výběr vhodného elektrolytu, nastavení elektrodového potenciálu a dobu čištění včetně s tím spojených rizik. Součástí metodiky jsou přílohy dokládající její experimentální ověření - výsledky průzkumu fyzikálních a chemických vlastností (sorpční vlastnosti, texturimetrie, pH) vybraných gelů (agarosa, agar, fytagel, želatina), postup přípravy a charakteristika uměle vytvořených korozních vrstev na stříbře a na mědi včetně měření polarizačních křivek a výběr vhodného elektrodového potenciálu pro redukci uvedených korozních produktů.
Název v anglickém jazyce
Methodology of electrolytic metal cleaning methods using an electrolyte based on modified gels
Popis výsledku anglicky
The methodology provides instructions and recommendations for working with gel electrolytes and their use in cleaning the surface of metal artifacts. The results of electrolytic cleaning using gel electrolyte for commonly occurring corrosion layers on silver and copper are presented. A detailed description of the apparatus and various gel variants and parameters of working conditions serves as a guide for local and general reduction of corrosion products. The partial steps of the metal surface cleaning process are supplemented by clarifying photographs of the application of the apparatus and a diagram of the cleaning cell. There are overview tables summarizing the characteristics of silver and copper materials, including the type of their most common corrosion products, following the recommended working conditions for electrolytic reduction - the selection of a suitable electrolyte, the setting of the electrode potential and the cleaning time, including the associated risks. The methodology includes appendices documenting its experimental verification - the results of a survey of the physical and chemical properties (sorption properties, texturimetry, pH) of selected gels (agarose, agar, phytagel, gelatin), preparation procedure and the characterization of artificially created corrosion layers on silver and copper, including the measurement of polarization curves and the selection of a suitable electrode potential for the reduction of said corrosion products.
Klasifikace
Druh
N<sub>metS</sub> - Metodiky schválené orgánem státní správy
CEP obor
—
OECD FORD obor
60500 - Other Humanities and the Arts
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
01/2023
Číslo předpisu
Osvědčení č. 298 MK ČR, č. j. MK 74566/2023 OVV
Technické parametry
Metodika byla uplatněna formou jejího zveřejnění a zpřístupnění na webových stránkách Technického muzea v Brně, Metodického centra konzervace. V rámci této instituce jsou též pokyny a doporučení uváděné v metodice implementovány v rámci péče o spravované předměty kulturní povahy a též prezentovány formou školících a vzdělávacích aktivit pro vlastní zaměstnance i zájemce z řad dalších paměťových institucí. V této souvislosti se uskutečnil seminář/workshop k elektrochemickým metodám v konzervátorské praxi pro specialisty sdružené v rámci Komise konzervátorů-restaurátorů Asociace muzeí a galerií ČR, z. s. dne 30. 11. 2023, v Metodickém centru konzervace Technického muzea v Brně. Zároveň i toto pracoviště využívá danou metodiku pokročilých konzervátorských metod při výuce studentů oboru Chemie a technologie materiálů pro konzervování-restaurování ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity v Brně.
Ekonomické parametry
Cílem metodiky nebyl ekonomický přínos, ale poskytnutí srozumitelného návodu pro konzervátory-restaurátory, jakým způsobem aplikovat progresivní a šetrné metody čištění kovových artefaktů založené na vědeckých přístupech. Metodiku lze využít i jako názornou pomůcku při vzdělávání studentů příslušných restaurátorských oborů. Uvést lze i nepřímé ekonomické přínosy vzniklé efektivnější správou kulturního dědictví v rovině zkvalitnění konzervátorsko-restaurátorských zásahů, umožňujících větší míru zachování schraňovaných předmětů v autentické podobě.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo kultury České republiky, Praha
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů