HEXT 300GSG se synchronním generátorem
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00176109%3A_____%2F24%3AN0000002" target="_blank" >RIV/00176109:_____/24:N0000002 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.pbs.cz/cz/O-PBS/Vyzkum-a-vyvoj/Projekty-OP-PIK" target="_blank" >https://www.pbs.cz/cz/O-PBS/Vyzkum-a-vyvoj/Projekty-OP-PIK</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
HEXT 300GSG se synchronním generátorem
Popis výsledku v původním jazyce
Jedná se o nový prototyp, který rozšiřuje výkonově stávající řadu kryogenních turboexpandérů. Koncepce turboexpandéru odpovídá současným trendům a požadavkům zákazníků na velice efektivní, bezúdržbový, účinný, kryogenní turboexpandér modulární konstrukce. Modulární koncepce umožňuje zástavbu různě výkonových synchronních generátorů při využití standardizovaného uložení a nízkoteplotních částí. Požadované výkonnostní kritérium bylo dodrženo a vyvinutý prototyp se ukázal jako životaschopný a plně funkční k dalšímu tržnímu uplatnění. Prototyp existuje ve dvou provedeních - magnet uvnitř (opatření pro provoz ve vodíkové atmosféře) a druhý s magnetem vně (lepší provozní vlastnosti rotoru, není možné použít pro provoz ve vodíkové atmosféře). Díky modulární konstrukci bude u každého zakázkové generátoru stačit vyměnit tři díly (rotor, stator s výměníkem a plášť generátoru) pro různé hladiny výkonu. Zákazník navíc oproti expandéru s vířivou brzdou, kde je v podstatě mařená energie převáděná na odpadní teplo, získá možnost využívat elektrickou energii získanou z generátoru.
Název v anglickém jazyce
HEXT 300GSG with synchronous generator
Popis výsledku anglicky
Prototype extends the performance of the existing range of cryogenic turboexpanders. The concept of the turboexpander corresponds to current trends and customer requirements for a highly efficient, maintenance-free, effective, cryogenic turboexpander of modular design. The modular concept allows for the incorporation of synchronous generators of different power outputs using standardized mounting and low temperature parts. The required performance criterion was met and the developed prototype proved to be viable and fully functional for further market application. The prototype exists in two versions - one with a magnet inside (a measure for operation in a hydrogen atmosphere) and the other with a magnet outside (better operating characteristics of the rotor, not applicable for operation in a hydrogen atmosphere). Due to the modular design, for each custom generator it will be sufficient to replace three parts (rotor, stator with heat exchanger and generator shell) for different power levels. In addition, the customer will be able to use the electrical energy recovered from the generator as opposed to an expanding vortex brake, where the energy is essentially throttled and converted to waste heat.
Klasifikace
Druh
G<sub>prot</sub> - Prototyp
CEP obor
—
OECD FORD obor
20301 - Mechanical engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/EG20_321%2F0024389" target="_blank" >EG20_321/0024389: Vývoj výkonnějšího kryogenního turboexpandéru s elektrickým generátorem</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2024
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
HEXT/CTE300GSG
Číselná identifikace
nerelevantní
Technické parametry
Jedná se o nový prototyp, který rozšiřuje výkonově stávající řadu kryogenních turboexpandérů. Koncepce turboexpandéru odpovídá současným trendům a požadavkům zákazníků na velice efektivní, bezúdržbový, účinný, kryogenní turboexpandér modulární konstrukce. Modulární koncepce umožňuje zástavbu různě výkonových synchronních generátorů při využití standardizovaného uložení a nízkoteplotních částí. Požadované výkonnostní kritérium bylo dodrženo a vyvinutý prototyp se ukázal jako životaschopný a plně funkční k dalšímu tržnímu uplatnění. Prototyp existuje ve dvou provedeních - magnet uvnitř (opatření pro provoz ve vodíkové atmosféře) a druhý s magnetem vně (lepší provozní vlastnosti rotoru, není možné použít pro provoz ve vodíkové atmosféře). Díky modulární konstrukci bude u každého zakázkové generátoru stačit vyměnit tři díly (rotor, stator s výměníkem a plášť generátoru) pro různé hladiny výkonu. Zákazník navíc oproti expandéru s vířivou brzdou, kde je v podstatě mařená energie převáděná na odpadní teplo, získá možnost využívat elektrickou energii získanou z generátoru. Byly provedeny všechny potřebné výpočty a byl proveden konstrukční návrh. Všechny varianty průtočných částí jsou použitelné pro obě varianty prototypy nezávisle na konstrukčním provedení rotoru (magnet uvnitř nebo vně). Všechny navržené provozní body obou generátorů byly ověřeny navrženým konstrukčním řešením. Měřený chladící výkon odpovídal predikovanému výkonu. Během měření byly sledovány teploty uvnitř generátoru a byla měřena axiální síla oběžného kola. Žádný z měřených parametrů během zkoušky nepřekračoval dovolené hodnoty.
Ekonomické parametry
Zrealizovaný projekt má díky svému rozsahu přínosy i v ekonomické rovině: - Posílení konkurenceschopnosti v segmentu kryogeniky, - Růst odbytu turboexpandérů, - Růst tržeb v tomto segmentu, posílení rentability a exportu, - Prohloubení na stávajících a rozšíření působnosti na nových trzích apod.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
00176109
Název vlastníka
První brněnská strojírna Velká Bíteš, a. s.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
N - Využití výsledku jiným subjektem je možné bez nabytí licence (výsledek není licencován)
Požadavek na licenční poplatek
N - Poskytovatel licence na výsledek nepožaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
https://www.pbs.cz/cz/O-PBS/Vyzkum-a-vyvoj/Projekty-OP-PIK