Pohybová aktivita - svatý grál moderní medicíny?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11110%2F17%3A10365604" target="_blank" >RIV/00216208:11110/17:10365604 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00064165:_____/17:10365604
Výsledek na webu
<a href="http://www.prolekare.cz/linkout/62150" target="_blank" >http://www.prolekare.cz/linkout/62150</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Pohybová aktivita - svatý grál moderní medicíny?
Popis výsledku v původním jazyce
Pohyb je základním atributem života. Nepřekvapí tedy, že návrat k pravidelné pohybové aktivitě představuje velmi účinný, a přitom levný prostředek v prevenci a léčbě většiny civilizačních chorob. I proto by měl vhodnou pohybovou aktivitu umět předepsat každý lékař. Minimální množství pohybové aktivity, které má již prokázané účinky v primární prevenci civilizačních onemocnění, je relativně nízké: 150 min pohybové aktivity střední intenzity nebo 75 min pohybové aktivity vysoké intenzity týdně nebo jejich kombinace. Nejjednodušším a velmi bezpečným způsobem pohybové aktivity je chůze (cílem je alespoň 10 000 kroků/den, resp. 6 000 kroků/den navíc nad běžné denní aktivity). Sofistikovanějším způsobem preskripce pohybové aktivity, který již vyžaduje provedení zátěžového vyšetření, je model FITT. Z pohybové aktivity profitují pacienti s rizikovými faktory aterosklerózy i s již manifestní aterosklerózou (pacienti s ischemickou chorobou srdeční, po cévní mozkové příhodě, s ischemickou chorobou dolních končetin), stejně jako pacienti s chronickým srdečním selháním. Pohyb pomáhá i pacientům s onemocněním plic (CHOPN, asthma bronchiale), s metabolickými chorobami (diabetes mellitus, obezita, osteroporóza), s revmatologickými onemocněními. Pravidelná pohybová aktivita zlepšuje kognitivní funkce, snižuje depresivitu a anxietu a pomáhá u osob závislých. V poslední době se ukazuje, že pohyb příznivě mění i střevní mikrobiom. Jedním z mechanizmů, které se podílejí na příznivém účinku pohybu, jsou tzv. faktory cvičení neboli myokiny. Pohybová aktivita, je-li správně dávkována, je levný a univerzální lék s minimem nežádoucích účinků. Navíc je to lék, který si každý nosíme s sebou - taková malá domácí lékárna.
Název v anglickém jazyce
Physical activity - the Holy Grail of modern medicine?
Popis výsledku anglicky
Movement is the basic attribute of life. It is not surprising that the return to regular physical activity is a very effective and cheap means of preventing and treating most non-cummunicable diseases. Therefore, every physician should be able to prescribe a suitable physical activity. The minimum amount of physical activity with proven effects in primary prevention of chronic diseases is relatively low: 150 minutes of moderate physical activity or 75 minutes of high intensity exercise per week or a combination of the two. The simplest and safe way of physical activity is walking (at least 10 000 steps/day or 6 000 steps/day on top of daily activities). The FITT model is a more sophisticated way of prescribing physical activity that already requires a stress test. Patients at risk of atherosclerosis or with any manifestation of atherosclerosis (patients with coronary artery disease, post-stroke, peripheral artery disease) benefit from exercise as well as patients with chronic heart failure. Physical activity also helps patients with lung disease (COPD, asthma), metabolic diseases (diabetes mellitus, obesity, osteoporosis) and also rheumatologic diseases. Regular exercise improves cognitive function, reduces depression and anxiety, and helps addicted people. Recently, it has been shown that exercise also changes the gut microbiome. One of the mechanisms that contribute to the beneficial effect of exercise is so-called "exercise factors" - myokines. Physical activity, when properly prescribed, is an inexpensive and universal medication with minimal side effects. It is our "home pharmacy" we always have with us.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
30304 - Public and environmental health
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Vnitřní lékařství
ISSN
0042-773X
e-ISSN
—
Svazek periodika
63
Číslo periodika v rámci svazku
10
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
729-736
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85033771065