Biomechanika osteosyntézy periprotetických zlomenin femuru po aloplastice kyčelního kloubu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11120%2F20%3A43920038" target="_blank" >RIV/00216208:11120/20:43920038 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00064173:_____/20:N0000154
Výsledek na webu
<a href="http://www.achot.cz/detail.php?stat=1146" target="_blank" >http://www.achot.cz/detail.php?stat=1146</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Biomechanika osteosyntézy periprotetických zlomenin femuru po aloplastice kyčelního kloubu
Popis výsledku v původním jazyce
Periprostetické zlomeniny femuru kolem femorálního dříku kyčelní protézy představují vážnou výzvu. Počet těchto zlomenin spojených s vysokou mírou selhání a vysokým počtem celkových komplikací, včetně vyšší úmrtnosti, celosvětově roste. Stabilní stehenní kmeny jsou indikovány pro osteosyntézu, zatímco v případě uvolnění je metodou volby nahrazení revizním implantátem. Cílem osteosyntézy periprostetických zlomenin femuru je stabilní fixace s konzervací měkkých tkání, která vede k rychlejšímu spojení umožňujícímu pacientovi návrat k předúrazovým činnostem. Biomechanické studie na mrtvolách nebo na syntetických modelech a počítačové simulace umožňují vyhodnotit pevnost fixace u různých typů implantátů v závislosti na charakteristikách zlomenin a kvalitě kostí, ale nelze je nahradit klinickými studiemi, protože neexistuje přímý poměr mezi tuhostí fixace a zlomenina unie. Základní principy, které je třeba dodržovat při osteosyntéze periprostetických zlomenin, lze odvodit z dostupných studií. Proximální fixace pomocí šroubů nebo kombinace šroubů a kabelů je biomechanicky výhodnější než fixace Ogden pomocí cerklážních drátů nebo kabelů. Bikortikální fixace umožněná nejmodernějšími implantáty typu LAP-LCP nebo NCB představuje podstatně stabilnější konstrukci ve srovnání s monokortikální fixací a vedla k omezenému použití strukturních aloštěpů. Lepší stability lze dosáhnout technikou "dvojitého pokovování", která se používá zejména při revizních operacích, ale také u osteoporotických periprostetických zlomenin s defektní zónou. V těchto případech se doporučuje osteosyntéza s dlouhými dlahami, přemostění celé stehenní kosti, tj. distálně s fixací femorálních kondylů, protože to zabraňuje riziku zlomeniny pod dlahou. U kratších dlah je toto riziko vytvořené koncentrací napětí na koncovém šroubu zesíleno při použití distálního bikortikálního zajišťovacího šroubu. Proto je výhodné snížit toto namáhání pomocí monokortikálního šroubu nebo použitím běžného šroubu. Dodržování zásad týkajících se polohy, typu a počtu šroubů je klíčovým parametrem úspěšné osteosyntézy periprostetických zlomenin.
Název v anglickém jazyce
Biomechanics of Osteosynthesis in Periprosthetic Femoral Fractures Following Total Hip Arthroplasty
Popis výsledku anglicky
Periprosthetic femoral fractures around the femoral stem of a hip prosthesis constitute a serious challenge. The number of these fractures, associated with a high failure rate and a high number of overall complications, including higher mortality, has been on an increase worldwide. Stable femoral stems are indicated for osteosynthesis, while in case of loosening the method of choice is the replacement by a revision implant. The aim of osteosynthesis of periprosthetic femoral fractures is a stable fixation with soft tissue preservation which results in faster union allowing the patient to return to pre-injury activities. Biomechanical studies on cadavers or on synthetic models and computer simulations make it possible to evaluate the fixation strength in various types of implants in dependence on fracture characteristics and bone quality, but cannot be substituted for clinical trials since there is no direct proportion between fixation rigidity and fracture union. Fundamental principles that shall be followed in osteosynthesis of periprosthetic fractures can be deduced from the available studies. Proximal fixation by screws or a combination of screws and cables are biomechanically more advantageous than the Ogden fixation by cerclage wires or cables. Bicortical fixation enabled by state-of-the-art implants of LAP-LCP or NCB type represents a significantly more stable construction compared to monocortical fixation and led to reduced use of structural allografts. Better stability can be achieved by "double plating" technique which is applied especially in revision surgeries, but also in osteoporotic periprosthetic fractures with a defect zone. In these cases, osteosynthesis with long plates is recommended, bridging the entire femur, i.e. distally with femoral condyles fixation since this prevents the risk of a fracture below the plate. In shorter plates, this risk created by stress concentration at the end screw is amplified when a distal bicortical locking screw is used. That is why it is beneficial to reduce this stress by a monocortical screw or with the use of a conventional screw. Adherence to the principles regarding the position, type and number of screws constitutes the key parameter of successful osteosynthesis of periprosthetic fractures.
Klasifikace
Druh
J<sub>imp</sub> - Článek v periodiku v databázi Web of Science
CEP obor
—
OECD FORD obor
30211 - Orthopaedics
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Acta Chirurgiae Orthopaedicae et Traumatologiae Čechoslovaca
ISSN
0001-5415
e-ISSN
—
Svazek periodika
87
Číslo periodika v rámci svazku
5
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
309-317
Kód UT WoS článku
000590363500001
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85095799253