Počátky intervenční angiologie na IV. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11120%2F21%3A43923100" target="_blank" >RIV/00216208:11120/21:43923100 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://doi.org/10.36290/kar.2021.036" target="_blank" >https://doi.org/10.36290/kar.2021.036</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.36290/kar.2021.036" target="_blank" >10.36290/kar.2021.036</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Počátky intervenční angiologie na IV. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
Popis výsledku v původním jazyce
Před 34 lety (1987) začali angiologové 4. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze provádět diagnostické a léčebné vaskulární intervence. Jednalo se celoevropsky o nejvýznamnější změnu od počátků angiologie jako oboru, neboť do té doby prováděli endovaskulární léčbu pouze radiologové. Hlavním cílem této změny bylo výrazně zkrátit časový interval mezi diagnózou cévního onemocnění a jeho léčbou, zlepšit a zefektivnit terapii závažných cévních chorob, zredukovat počet lékařů z různých oborů podílejících se na péči o nemocného, a tak zlepšit pacientův komfort. To bylo umožněno přenesením periferních endovaskulárních intervencí do rukou klinicky zkušených angiologů. Vznik intervenční angiologie byl podmíněn řadou faktorů, které se v té době sešly právě na 4. interní klinice, a to nikoli náhodně. Jednalo se o angiologickou tradici kliniky, která zahrnovala řadu výrazných, tvůrčích osobností, jejichž charakter, láska k oboru, pracovní nasazení a vizionářství kontinuálně motivovalo i mladší generace lékařů. Dále to byly potřebné znalosti katetrizačních technik, intenzivní a akutní medicíny, vaskulární patofyziologie a vyšetřování fyziologických funkcí, indikačních kritérií i možností cévní chirurgie. Množství těchto znalostí bylo získáno v Institutu klinické a experimentální medicíny, kde však podmínky pro vznik a rozvoj intervenční angiologie nebyly. Nikoli na posledním místě se uplatnilo i nadšení mladého pracovního kolektivu lékařů a sester Oddělení intervenční angiologie, Jednotky intenzivní angiologické péče, cévních ambulancí i klinických oddělení, přesvědčených o smysluplnosti a prospěšnosti změn. Konečný osud angiologie na 4. interní klinice je smutný a jen obtížně se s ním mnozí vyrovnávali. Nicméně intervenční angiologie se úspěšně rozvíjí dále. Většina z původního kolektivu intervenčních angiologů zahájila v r. 1998 činnost na půdě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde se do té doby léčebné cévní intervence neprováděly. Kromě dostupných katetrizačních technik se zde ve spolupráci s cévními chirurgy podařilo rozvinout léčbu aortálních nemocí (disekce, aneuryzmata, úrazy), postižení karotid, akutních i chronických cévních uzávěrů. Intervenční angiologická pracoviště se také rozvinula v řadě dalších nemocnic a některá zastávají svými počty léčených nemocných či unikátní léčbou nejvýznamnější postavení v rámci České republiky (Vítkovická nemocnice a FN nemocnice Ostrava, II. interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, nemocnice Kolín, Příbram, Český Brod, Mladá Boleslav).
Název v anglickém jazyce
Beginning of interventional angiology at the 4th Medical Department, General University Hospital, Prague
Popis výsledku anglicky
Thirty-four years ago (1987), the angiologists began diagnostic and therapeutic vascular interventions at the 4th Department of Medicine, General University Hospital and 1st Medical Faculty of the Charles University, Prague. It represented the important extent in the field of European angiology because at this time, the peripheral vascular interventions were perfomed by radiologists only. The aims of this change were to shorten significantly the time interval between diagnosis of vascular disease and its treatment, to improve therapy and make it more efficient, to reduce the number of doctors involved in the therapeutic process and to bring better comfort to patients. All those changes were conditioned by shifting the peripheral endovascular therapy to the hands of clinically experienced angiologists. Formation of interventional angiology at 4th Department of Medicine was based on local tradition in angiology, historically associated with strong and creative personalities, their adherence to angiology as a medical discipline and the ability to motivate young generation of doctors. Furthemore, the skills in the catheter techniques, intensive and acute medicine, vascular pathophysiology, examination of physiologic functions and indications for vascular surgery were necessary. Some of essential skills were achieved during post-doctorand study and regular work in the Department of Interventional Cardiology, Institute of Clinical and Experimental Medicine, Prague. But in this institution, there were no convenient conditions for angiologists to start peripheral vascular interventions. Vital role in the formation of interventional angiology as a discipline was played by young doctors and nurses in the Department of interventional angiology, Intensive care unit of angiology and ambulatory care units. They were absolutely confident that the change was meaningful and beneficial. The interruption of angiology tradition in the 4th Medical Department initiated by hospital administration and non-vascular specialists was difficult to deal with. Nevertheless, members of the interventional team moved (in 1998) to the University Hospital Královské Vinohrady, Prague, where they initiated peripheral endovascular treatment. During next years, the catheter therapy of peripheral vessels, carotid arteries, aorta, vascular trauma, and acute arterial and venous occlusions was established in the hospital. Today, the teams of interventional angiologists work in many hospitals: Vítkovice Hospital, Ostrava University Hospital, 2nd Department of Medicine in General University Hospital Prague, regional hospitals in the towns of Kolín, Příbram, Český Brod and Mladá Boleslav.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
30201 - Cardiac and Cardiovascular systems
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Intervenční a akutní kardiologie
ISSN
1213-807X
e-ISSN
1803-5302
Svazek periodika
20
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
191-198
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85129466276